خط انتقال گاز ترکمنستان از افغانستان عبور می کند

مقامات چهار کشور پس از امضای توافقنامه انتقال گاز
Image caption کار احداث این خط لوله گاز، تا چهار سال به پایان می رسد

توافقنامه ای برای انتقال خط لوله گاز ترکمنستان، از راه افغانستان و پاکستان به هند، میان مقامات این کشورها به امضا رسیده است.

براساس این توافقنامه، خط لوله انتقال گاز در حدود یک هزار و هفتصد کیلومتری احداث خواهد شد.

این توافقنامه میان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان و مورلی دیورا، وزیر انرژی هند، در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان امضا شد.

این خط لوله از مسیری در افغانستان و پاکستان عبور خواهد کرد که نفوذ طالبان و گروه های مسلح مخالف دولت در آن چشمگیر است.

با این حال، مقامات چهار کشور، در مورد تدابیر امنیتی و منابع مالی اجرای این پروژه توضیحات زیادی ندادند.

اجرای این پروژه، پیشرفت مهم اقتصادی برای کشورهای آسیای جنوبی تلقی می شود، کشورهایی که عمدتا با تهدید شورشگری ها و نا امنی ناشی از فعالیت گروه های تروریستی روبرو بوده اند.

حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که احداث این لوله انتقال گاز، علاوه بر منافع اقتصادی برای افغانستان، در زمینه نزدیک شدن کشورهای دخیل و ایجاد فضای اعتماد میان آنها و گسترش همکاری های منطقه‌ای نیز موثر واقع شود.

دفتر حامد کرزی با انتشار اعلامیه ای گفته است: براساس توافقنامه (انتقال خط لوله گاز ترکمنستان)، سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند انتقال می‌یابد و افغانستان در حدود ۵.۱ میلیارد متر مکعب آن را برای استفاده در بخش های مختلف خریداری خواهد کرد."

این اعلامیه افزوده است: "احداث این خط لوله گاز یکی از بهترین نمونه‌های همکاری منطقه‌ای است که افغانستان همواره بر آن تاکید داشته و فعالانه در راه تحقق آن تلاش می نماید."

گفته می شود که کار احداث این خط لوله گاز، تا چهار سال به پایان می رسد.

مطالب مرتبط