شش سرباز خارجی در افغانستان کشته شدند

سربازان آیساف در افغانستان
Image caption امسال برای نیروهای بین المللی سال خونینی بوده است

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، در افغانستان از کشته شدن شش سرباز خود در جنوب افغانستان خبر داده است.

مرکز فرماندهی نیروهای آیساف در کابل با صدور اعلامیه ای گفته است که این سربازان در جریان حمله شورشیان در جنوب افغانستان کشته شدند.

آیساف محل دقیق این حادثه و همچنین ملیت و هویت این سربازان را مشخص نکرده است.

سال جاری میلادی خونین ترین سال برای نیروهای بین المللی در افغانستان از زمان حضور این نیروها در در افغانستان (سال ۲۰۰۱) بوده است.

در سال جاری میلادی ۶۷۰ سرباز خارجی در افغانستان کشته شده اند، در حالی که این آمار در سال ۲۰۰۹ میلادی به ۵۰۲ نفر رسیده بود.

شماری از این سربازان در درگیری های مستقیم با شورشیان کشته شده اند، اما بیشتر آنها در پی انفجارهای بمب های کنار جاده ای جان خود را از دست داده اند.

در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند و مقامهای آمریکایی گفته اند که از نیمه سال آینده میلادی روند خروج نیروهای خود از این کشور را آغاز می کنند.

هر چند برخی با این استدلال که هنوز شورشیان و گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان فعال هستند، تعیین زمانی مشخص برای خروج این نیروها را تصمیمی درست ندانسته اند.

اما اخیرا رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در سفری به افغانستان گفت که وضعیت در این کشور در حدی "بهبود" یافته است که برنامه خروج نظامی از آن قابل اجرا باشد.

مطالب مرتبط