شهروندان افغانستان صاحب شناسنامه‌های الکترونیک می‌شوند

امیرزی سنگین
Image caption آقای سنگین گفت که همه اطلاعات مربوط به یک شهروند در کارت حافظه شناسنامه های الکترونیک ذخیره می شود

دولت افغانستان اعلام کرده است که قصد دارد که به عنوان نخستین کشور در منطقه به شهروندان خود شناسنامه های الکترونیک بدهد.

امیرزی سنگین، سرپرست وزارت مخابرات افغانستان به خبرنگاران گفت که توزیع این شناسنامه ها از هشت ماه بعد آغاز می شود و تا پنج سال آینده همه شهروندان دارای شناسنامه الکترونیک خواهند بود.

به گفته او، این شناسنامه ها مشخصات دقیق از جمله نشان انگشت و چشم صاحبان آنها را دربرخواهد داشت و امکان جعل و تقلب آن ناچیز خواهد بود.

آقای سنگین گفت: "یک نفر می تواند صرف یک کارت داشته باشد و اطلاعات دیگر در چیپ (کارت حافظه ای) که در کارت جاسازی شده است، ذخیره می شود."

سرپرست وزارت مخابرات گفت که پلیس دستگاه ویژه ای در اختیار خواهد داشت که به وسیله آن اطلاعات ذخیره شده در کارت حافظه شناسنامه های الکترونیک را می تواند بخواند.

مقامهای دولت افغانستان گفته اند که از این شناسنامه به عنوان کارت رای انتخاباتی، گذرنامه و گواهینامه رانندگی هم می شود استفاده کرد.

به گفته این مقامها، با توزیع این شناسنامه ها زمینه جعل و تقلب که در حال حاضر در استفاده از شناسنامه ملی، گواهینامه رانندگی، کارت رای دهندگان و موارد دیگر وجود دارد، تقریبا از بین خواهد رفت.

مقامهای دولت افغانستان می گویند که توزیع شناسنامه های الکترونیک به شهروندان، دولت را قادر می سازد که در باره جمعیت و شهروندان کشور اطلاعاتی دقیق داشته باشد و از ورود افراد خارجی به گونه غیرقانونی در کشور هم جلوگیری کند.

به گفته این مقامها، این امر به بهبود امنیت در کشور هم کمک خواهد کرد.

مقامها همچنین می گویند که ارائه خدمات به شهروندان هم پس از توزیع این شناسنامه ها بهبود و سرعت بیشتری خواهد یافت.

قرار بود شناسنامه های الکترونیک در سال گذشته و پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توزیع شود، اما کمبود امکانات و بودجه باعث شد که این کار به سال آینده خورشیدی به تاخیر انداخته شود.

در کار تهیه این شناسنامه ها چند وزارتخانه دولت افغانستان، از جمله وزارت داخله (کشور)، مخابرات، مالیه (دارایی) و عدلیه (دادگستری) سهم دارند.

طرح توزیع شناسنامه های الکترونیک بیش از صد میلیون دلار هزینه بر می دارد و یک شرکت مخابراتی داخلی آن را اجرا خواهد کرد.

این شرکت مخابراتی "گراند تکنولوژی رسورس" نام دارد و سه شرکت مخابراتی کره ای، مالزیایی و آمریکایی با آن همکاری خواهند کرد.