روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۱ قوس

درخواست دادستانی کل افغانستان برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله (شهریور) و رد آن از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، موضوع اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روز شنبه، ۲۰ قوس/آذر، رحمت الله نظری، معاون دادستان کل این درخواست را مطرح کرد، اما مقامهای کمیسیون شکایات انتخاباتی طرح چنین درخواستی از سوی دادستانی را خارج از صلاحیت این نهاد دانستند.

هشت صبح نوشته که درخواست دادستانی کل افغانستان برای ابطال نتایج انتخابات می تواند "آغاز یک بحران جدی سیاسی" باشد که منجر به "انسداد کامل سیاسی" در کشور خواهد شد. به باور روزنامه، کارکرد چند هفته گذشته دادستانی در ارتباط با انتخابات "کاملا سیاسی" بوده است.

نویسنده این احتمال را مطرح کرده که ممکن است دادستانی این درخواست را "تحت فشارهای حلقات حاکم به ویژه شخص رئیس جمهوری" مطرح کرده باشد. در حالی که به نظر نویسنده، هیچ نهادی به جز کمیسیون شکایات انتخاباتی چنین صلاحیتی را ندارد.

سرمقاله‌نویس هشت صبح افزوده که فشارهای کاخ ریاست جمهوری برای تغییر نتایج انتخابات و مخالفت علنی و غیرعلنی در مورد برنده شدن شماری از افراد مشخص در ولایت های مشخص، این گمانه زنی را تقویت کرده که حامد کرزی و همکارانش در صدد "خالص سازی قدرت" به نفع خود هستند.

به نظر روزنامه، دادستانی بر اساس قانون می تواند در دادگاه ها علیه افرادی که مرتکب جرم شده اند، اقامه دعوا کند و اگر در نتیجه تحقیق ثابت شود که این افراد مرتکب جرمی شده اند که می تواند کل انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد، در آن صورت دادگاه عالی می تواند درخواست ابطال انتخابات را مطرح کند.

رزونامه ماندگار هشدار داده است که اگر نتایج انتخابات لغو شود، "بحران جدیدی" در کشور آغاز خواهد شد. به نوشته روزنامه اصرار بر ابطال نتایج انتخابات واکنش شدید نمایندگان مجلس جدید و نهادهای انتخاباتی را در پی خواهد داشت که می تواند کشور را تا "سرحد حالت اضطرار" بکشاند.

این روزنامه تلاشهای دادستانی برای ابطال نتایج انتخابات را "اقدامی سیاسی" دانسته که به نحوی با "تلاشهای حکومت برای ابطال نتایج این انتخابات" ارتباط دارد. به نظر ماندگار، نتایج کنونی انتخابات برای حکومت "قابل قبول نیست" و به همین دلیل برای برهم زدن آن از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

سرمقاله نویس ماندگار همچنین به این نظر است که حالا دادستانی کل افغانستان تبدیل به "ابزاری در دست برخی حلقه ها و جریان ها" شده و نویسنده توصیه کرده است که دادستانی نباید بیشتر از این در اختیار مراجعی قرار گیرد که می خواهند با سرنوشت مردم "بازی" کنند.

روزنامه افغانستان کارتونی را چاپ کرده است که دادستانی کل افغانستان را در هیئت مردی دنده به دست نشان می دهد که خطاب به کمیسیون مستقل افغانستان گفته که ول کردنی اش نیست.

اما روزنامه خدمتگار در سرمقاله خود نوشته که دادستانی کل علیه شماری از مقامهای نهادهای انتخاباتی اتهام "فساد اداری، تقلب، قانون شکنی و استفاده مقامهای خود" را مطرح کرده است، اما آنها تا حال همچنان به وظایف ادامه می دهند و برای بازجویی حاضر نشده اند.

به نوشته خدمتگار، طرح چنین اتهامها مطابق به قانون صورت گرفته و این امری معمول در همه کشورها است، اما در افغانستان به دلیل این که قانون بر اساس "مصلحت های مختلف مظلوم" واقع شده این امر اجرا نمی شود.

این روزنامه افزوده است که در افغانستان قانون نیازمند حامیان قدرتمند و دلاور است و دادگاه عالی و دادستانی کل می توانند شجاعت داشته باشند و از بازگشت افغانستان به گذشته جلوگیری و "دوران عدالت" را در کشور آغاز کنند.

موضوع امضای موافقتنامه ساخت لوله گاز ترکمنستان به هند و پاکستان از سوی روسای جمهوری افغانستان، ترکمنستان و پاکستان و وزیر نفت هند، سرخط مطالب نخست روزنامه های دولتی انیس، اصلاح و هیواد شده است.

این موافقتنامه روز شنبه، ۲۰ قوس/آذر در شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان امضا شد.

اصلاح نوشته که کار ساخت این لوله در سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز می شود و نزدیک به هزار و هفتصد کیلومتر طول خواهد داشت که ۷۳۵ کیلومتر آن در خاک افغانستان ساخته خواهد شد.

به نوشته این روزنامه، سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز از طریق این لوله از مسیر هرات، قندهار به شهرهای کویته و ملتان در پاکستان و سرانجام به هند منتقل خواهد شد.

اصلاح نوشته است که اجرای این طرح بیش از هشت میلیارد دلار هزینه برخواهد داشت و مسئولیت اجرای آن را شرکت های بین المللی به عهده خواهند گرفت.

انیس سخنرانی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم امضای این موافقتنامه را چاپ کرده که در آن طرح ساخت این لوله و انتقال گاز به افغانستان و شبه قاره را "منبعی قابل اعتماد انرژی" برای کشورهای منطقه دانسته است.

هیواد عکس هایی از مراسم امضای این موافقنامه را در صفحه نخست خود چاپ کرده و در سرمقاله خود این طرح را "بزرگ و تاریخی" دانسته است.

راه نجات نوشته که ساخت خط لوله انتقال گاز تاپی (TAPI) "حساسیت های زیاد منطقه ای" را به همراه داشته و تا حد زیادی باعث طولانی شدن بحران در افغانستان هم شده است. به نوشته این روزنامه، شماری از شرکت های اقتصادی در گذشته از طالبان حمایت کردند تا امتیاز این طرح را به دست آورند.

راه نجات افزوده که ایران هم خط لوله مشابهی را ساخت تا گاز ترکمنستان را به پاکستان از آن طریق منتقل کند، اما نتوانست این خط را جایگزین طرح تاپی کند.

به نظر این روزنامه هرچند ساخت این لوله رویداد مهم اقتصادی شمرده می شود اما تا تحقق آن راه طولانی و چالش های زیادی، از جمله مشکلات امنیتی همچنان وجود دارد که می تواند اجرای آن را با کندی مواجه کند.

مطالب مرتبط