سخنگوی کرزی: وارد دعوای انتخابات نمی شویم

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
Image caption آقای عمر گفت که هیچ کسی بالاتر از قانون نیست

وحید عمر سخنگوی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفته است آقای کرزی قصد ندارد در کشمکش بین کمیسیون انتخابات و دادستانی کل برسر نتایج انتخابات، دخالت کند.

اخیرا دادستانی کل افغانستان خواستار لغو نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان شده و از دادگاه عالی خواسته "عاملان تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان را مجازات" کند.

اما مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند، هیچ نهادی حق لغو نتایج انتخابات افغانستان را ندارد و چنین اختیاری برای هیچ نهادی در قانون پیش بینی نشده که بتواند نتیجه انتخابات را لغو کند یا نپذیرد.

براساس قانون انتخابات افغانستان، تصمیم گیری در مورد نتایج انتخابات از اختیارات کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی است.

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد، گفت که "هیچ کسی فراتر از قانون نیست" و نهادهای افغانستان براساس صلاحیت های که قانون به آنها داده عمل می کنند.

آقای عمر گفت: "ما در ریاست جمهوری، خود را بالاتر از قانون نمی بینیم. همه چیز باید در چوکات (چارچوب) قانون اجرا شود، قانون مکلفیت هایی (اختیاراتی) را به نهادهای مشخص داده که همه برای ما قابل احترام است."

این اظهارات در پی آن صورت می گیرد که برخی از حلقات سیاسی در افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور را به "مداخله" در کار کمیسیون انتخابات متهم کردند.

فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات بارها گفته است که مداخله دادستانی در مسایل انتخابات یک اقدام سیاسی است و "افراد و حلقات خاص در آن دست دارند."

در دو هفته گذشته این بحث نیز به شدت در رسانه های افغانستان مطرح شده است که افراد مورد حمایت رئیس جمهور کرزی، موفق به ورود به پارلمان دوم نشده اند و این مسئله سبب شده است تا آقای کرزی، حتی نتایج نهایی انتخابات را تا حالا رسما نپذیرد.

اما سخنگوی آقای کرزی گفت که رئیس جمهوری، براساس صلاحیت های که قانون به او داده عمل می کند و به گفته او، در هیچ جای قانون نیامده که رئیس جمهور باید نتایج انتخابات را تائید کند.

آقای عمر گفت: "رئیس جمهوری افغانستان فقط در چوکات صلاحیت هایی( اختیاراتی) که قانون اساسی افغانستان به او داده، عمل خواهد کرد. اما تا جای که صحبت از ابطال انتخابات است، رئیس جمهور افغانستان این صلاحیت را ندارد که انتخابات را باطل اعلام کند."

انتخابات پارلمانی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بود و بررسی این ادعا از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، باعث شد تا اعلام نتایج نهایی انتخابات به تاخیر روبرو شود.

اما با این حال، در پی مخالفت دادستانی کل افغانستان به نتایج انتخابات، هنوز معلوم نیست که مجلس دوم افغانستان چه زمانی از سوی رئیس جمهور گشایش خواهد یافت.

دعوا برسر نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان و کمیسیون انتخابات این کشور، پس از اعلام نتایج نهایی آغاز شد. دادستانی کل اعلام نتایج نهایی را پیش از وقت خواند و گفت شکایاتی در مورد انتخابات وجود دارد که نیاز به بررسی دارد.

در این مورد نیز مسئولان کمیسیون انتخابات میگویند حتی اگر شکایتی هم در مورد انتخابات باشد، بررسی آن در صلاحیت کمیسیون رسدگی به شکایات است و ربطی به دادستانی کل ندارد.

مطالب مرتبط