پارلمان آینده افغانستان اول بهمن ماه افتتاح می شود

وحید عمر
Image caption سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می گوید مجلس آینده اوایل بهمن ماه کارش را آغاز خواهد کرد

دولت افغانستان اعلام کرده که با مشخص شدن اعضای انتصابی مجلس سنا، پارلمان افغانستان در اوایل بهمن ماه رسما کارش را آغاز خواهد کرد.

وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در گفتگو با بی بی سی گفت که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اخیرا با شماری از کسانی که به مجلس آینده راه یافته اند، دیدار داشته و به آنها وعده داده است که به زودی اعضای انتصابی مجلس سنا را مشخص کند و پارلمان افغانستان کارش را رسما آغاز کند.

آقای عمر گفت که رئیس جمهوری تلاش دارد تا اعضای انتصابی پارلمان را تا پایان ماه جدی (دی) مشخص کند و مجلس در اوایل ماه دلو (بهمن) افتتاح خواهد شد.

پارلمان افغانستان دو مجلس دارد، مجلس نمایندگان که همه ٢٤٩ عضو آن انتخابی هستند و مجلس سنا که ثلث اعضای آن توسط رئیس جمهوری انتصاب می شوند. مجلس سنا ١٠٢ عضو دارد.

دو ثلث دیگر اعضای مجلس سنا از شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی ها وارد سنا می شوند.

تاریخ افتتاح پارلمان جدید درحالی اعلام می شود که دادستانی کل افغانستان، دو روز پیش خواستار لغو نتایج انتخابات شد و از دادگاه عالی خواست تا کسانی که "عاملان تقلب در انتخابات بوده اند" مجازات کنند.

اما کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، این درخواست دادستانی را غیر قانونی خوانده و اعلام کردند که هیچ نهادی، در افغانستان حق لغو نتیجه انتخابات را ندارد.

فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون انتخابات در واکنش به این درخواست دادستانی کل گفت، اعلام نتایج نهایی انتخابات در صلاحیت کمیسیون انتخابات است و وقتی که نتایج نهایی اعلام شد، برندگان آن در واقع اعضای مجلس نمایندگان هستند و در افغانستان هیچ فرد یا نهادی به لحاظ قانونی حق لغو مجلس را ندارد.

کشمکش برسر نتیجه انتخابات، بعد از اعلام نتایج نهایی شروع شد. ظاهرا به نظر می رسد که این کمکش به نقطه پایانش نزدیک می شود.

مطالب مرتبط