'سه مورد بمبگذاری انتحاری در افغانستان خنثی شد'

قندهار
Image caption قندهار یکی از ولایت های ناامن جنوب افغانستان است.

پلیس ولایت قندهار، در جنوب افغانستان از کشته شدن یک بمبگذار انتحاری پیش از رسیدن به هدفش خبر داده است.

به گفته منابع پلیس قندهار، فرد بمبگذار قصد داشت که مواد انفجاری را که به بدن خود بسته بود، در یک مسجد منفجر کند، اما پیش از رسیدن به آنجا، توسط ماموران پلیس شناسایی شد و از پا درآمد.

پلیس قندهار همچنین گفته که دو تن دیگر را به ظن همکاری با این بمبگذار بازدشت کرده است.

این در حالی است که نیروهای تحت فرمان ناتو در افغانستان نیز از خنثی کردن دو مورد بمب گذاری دیگر در ولایت های خوست و پکتیکا، در جنوب شرق این کشور خبر داده اند.

مرکز فرماندهی ناتو در کابل با صدور اعلامیه ای گفته است که بمبگذار اولی یک پسر ۱۵ ساله بود که قصد داشت در شهرک "اورگون" ولایت پکتیا دست به حمله انتحاری بزند.

بر اساس این اعلامیه اما این نوجوان روز دهم دسامبر پیش از آن که موفق به انفجار مواد منفجره خود شود، به وسیله ماموران پلیس افغانستان دستگیر شد.

یک افسر ارتش افغانستان سازماندهی این بمب گذاری را به شورشیان نسبت داده و گفته است که این شورشیان با استفاده از "کودکان" دست به کارهای "کاملا ضداسلامی و ضدبشری" می زنند.

مرکز فرماندهی ناتو همچنین در اعلامیه خود نوشته است که بمب گذار دومی روزسه شنبه، ۱۴ دسامبر تلاش کرد که وارد مرکز فرماندهی پلیس ولایت خوست شود.

اما زمانی که با واکنش بموقع ماموران پلیس مواجه شد، پا به فرار گذاشت و وارد یک داروفروشی شد و مواد منفجره همراه خود در آن جا منفجر کرد.

ناتو گفته است که در پی این انفجار به هیچ کسی به جز فرد بمب گذار، آسیبی نرسید.

هنوز مشخص نشده که این بمب گذاران انتحاری مربوط به کدام گروه از شورشیان بوده اند. همچنین هویت این افراد نیز مشخص نشده است.

مقامهای افغان همواره می گویند که حملات گروه های شورشی بیشتر زمانی از بمب گذاران انتحاری استفاده می کنند که در نبرد های رویارو با نیروهای افغان و شورشی شکست می خورند.

اما گروه های شورشی حملات انتحاری را "عملیات استشهادی" می خوانند و آن را یکی از شیوه های مبارزه خود می دانند.

اما روز گذشته بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بعد از بررسی استراتژی آمریکا در افغانستان گفت که شورشیان بیشتر از هر زمان دیگری تحت فشار هستند.

او با اشاره به دستاورد های آمریکا و ناتو در افغانستان تاکید کرد که این پیشرفت ها شکننده است و هرلحظه ممکن است وضعیت تغییر کند.