به روز شده:  13:09 گرينويچ - جمعه 17 دسامبر 2010 - 26 آذر 1389

نیروهای ائتلاف

رئیس ستاد ارتش آمریکا: طالبان در حال شکست است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس ستاد مشترک آمریکا گفته است که شورشیان طالبان در حال شکست هستند.

ژنرال مک مولن، که در پی انتشار گزارش بازنگری استراتژی آمریکا در جنگ افغانستان به کابل سفر کرده، در یک نشست خبری گفته است که پیشرفت های نیروهای آمریکایی در خلال سال گذشته، به خصوص در مناطق جنوب و شرق افغانستان "چشمگیر" بوده است.

رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا افزود: "در یک سال گذشته ما به ویژه در قندهار و هلمند پیشرفت های مهم امنیتی داشته ایم. دشمن از میان مردم رانده شده و شماری از رهبران خود را از دست داده است."

ژنرال مولن مخالفان مسلح دولت افغانستان در جنوب و شرق این کشور را "در حال شکست" توصیف کرد و گفت که نیروهای افغان و ائتلاف بین المللی می کوشند فشار بیشتری بر شورشیان مخالف دولت وارد کنند.

دریاسالار مایک مولن

دریاسالار مایک مولن: بررسی راهبرد ما نشان می دهد که ما در مسیر درستی در حرکت هستیم.

در مورد اهداف نیروهای آمریکایی در افغانستان، مایک مولن تاکید کرد که ایالات متحده همچنان به هدف نهایی خود برای فروپاشی گروه القاعده و شکست طالبان پایبند است.

گزارش بررسی سالانه استراتژی دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در قبال جنگ افغانستان روز پنجشنبه، ۱۶ دسامبر منتشر شد.

او گفت: "بررسی استراتژی ما نشان می دهد که ما در مسیر درستی در حرکت هستیم. رهبری درست و راهبرد درست داریم و اکنون برای فروپاشی گروه القاعده، پاکسازی افغانستان از طالبان و بهتر کردن نحوه اداره امور در افغانستان منابع لازم را در اختیار داریم."

"مخفیگاه امن"

ژنرال مولن همچنین گفت که گزارش بازنگری استراتژی آمریکا نشان می دهد که هنوز هم پاکستان "مخفیگاه امنی" برای گروه القاعده شمرده می شود و اعضای این گروه در آنجا آموزش می بینند و تجهیز می شوند.

ما در باره افزایش خشونت ها (در افغانستان) نگرانیم و می بینیم که طالبان نفوذ خود را در شمال (این کشور) گسترش داده اند. ما اقداماتی را در برابر آنان روی دست گرفته ایم. اما نگرانی اساسی ما جنوب و شرق است و به شمال هم تمرکز می کنیم

مایک مولن

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، دولت ایالات متحده از دولت پاکستان خواسته است که به مبارزه علیه شورشیان شدت بخشد.

مقام نظامی آمریکایی ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش خشونت ها در افغانستان، گفت که ایالات متحده تلاش خود برای کاهش خشونت ها در افغانستان را دو برابر می کند.

مایک مولن گفت: "ما درباره افزایش خشونت در افغانستان نگرانیم و می بینیم که طالبان نفوذ خود را در شمال این کشور گسترش داده اند. ما اقداماتی را علیه آنان به اجرا گذاشته ایم و اگرچه نگرانی اصلی ما جنوب و شرق است، بر روی شمال هم تمرکز می کنیم."

دولت افغانستان هنوز نسبت به انتشار گزارش بازنگری استراتژی آمریکا در مورد افغانستان واکنشی نشان نداده است.

حکیم عاشر رئیس دفتر رسانه ای دولت افغانستان به بی بی سی گفت که دولت این کشور در حال بررسی این گزارش است و در آینده نزدیک موضع خود را در این مورد اعلام خواهد کرد.

در مقابل گروه طالبان گفته است که آمریکا با انتشار گزارش بازنگری سالانه استراتژی خود قصد دارد که "شکست" نظامی این کشور در جنگ افغانستان را "پنهان" کند.

این گروه با انتشار اعلامیه ای گفته است که در یک سال گذشته و در پی به اجرا گذاشتن استراتژی افزایش نظامی آمریکا در افغانستان، شمار زیادی از این سربازان کشته شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.