نواقص دستگاه قضایی افغانستان باعث 'افزایش نفوذ طالبان' می شود

دادگاه عالی
Image caption گزارش اخیر از نواقص تشکیلات قضایی افغانستان با وجود تصمیمهای اخیر سخن گفته است

نواقص دستگاه قضایی در افغانستان یکی از عوامل رویگردانی مردم از دولت و افزایش نفوذ طالبان بوده است.

موسسه تحقیقاتی چتم هاوس در لندن در یک گزارش تحقیقاتی، دستگاه قضایی افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و از رواج گسترده فساد، بی عدالتی، ناکارآیی و عدم پاسخگویی تشکیلات دادگستری و عدلیه در این کشور سخن گفته است.

در این گزارش آمده است که برخورداری مردم از خدمات منصفانه قضایی برای جلب اعتماد آنان به نظام حکومتی ضرورت دارد و عدالت باید محور هر نوع استراتژی بلند مدت برای استقرار و حفظ صلح و امنیت در افغانستان باشد.

در این گزارش، که با عنوان "ثبات راه میان‌بُر ندارد - عدالت، سیاست و شورش در افغانستان" منتشر شده، آمده است که از زمان سقوط رژیم طالبان در افغانستان، به لزوم برخورداری مردم از یک نظام قضایی منصفانه و کارآمد توجه لازم نشده است.

نتیجه این بی توجهی، رواج فساد و بی عدالتی در دستگاه عدلیه و ناخرسندی مراجعان از نحوه رسیدگی به مشکلات خود بوده که به نوبه خود، یاس و سرخوردگی از نظام حاکم را شدت بخشیده است.

گزارش چتم هاوس، که به قلم استیون کارتر و کیت کلارک منتشر شده، می افزاید که تصمیم به عفو مظنونان به ارتکاب جرایم جنگی که بر اساس ملاحظات سیاسی اتخاذ شد نیز به نوبه خود به بدبینی مردم نسبت حکومت دامن زده است.

Image caption عفو مظنونان به جرایم جنگی هم مورد انتقاد نویسندگان گزارش بوده است

اشاره این گزارش به اعطای عفو عمومی به کسانی است که در جریان جنگ داخلی افغانستان مرتکب جرائمی شده اند.

نویسندگان گزارش این نظر را مطرح کرده اند که یکی از عواقب تشدید بی اعتمادی مردم نسبت به عدالتخواهی دولت، افزایش حمایت از گروه های شورشی بوده است.

به گفته آنان، برخی از کسانی که از برخورداری از عدالت از طریق دادخواهی از نظام قضایی کشور سرخورده می شوند، راه چاره را در طرفداری از شورشیان مخالف دولت می بینند و به حمایت از طالبان و حتی پیوستن به آنان گرایش می یابند.

بهره برداری طالبان

در ادامه این گزارش آمده است که طالبان نیز مترصد بوده اند تا از ناکامی دستگاه قضایی در پاسخگویی به خواست مردم برای استقرار عدالت به نفع خود بهره برداری کنند.

طالبان با اجرای عدالت به شیوه خاص این گروه، خود را نیرویی "سختگیر اما عدالتخواه" و قضاتی قابل دسترس و کارآمد تر از دست اندرکاران نظام قضایی دولتی معرفی کرده اند.

این وضعیت به طالبان کمک کرده است تا حضور خود را حتی به مناطقی دور از حوزه سنتی نفوذ این گروه در جنوب افغانستان گسترش دهد.

Image caption به گفته نویسندگان گزارش نارضایی مردم از عدلیه به نفع طالبان تمام می شود

به گفته جیل مک گیورینگ، گزارشگر بی بی سی، در گزارش چتم هاوس تاکید شده است که در خلال دو سال اخیر، تصمیم هایی اساسی برای رفع نواقص و حل مشکلات قوه قضائیه افغانستان اتخاذ شده است.

در عین حال، چون این تصمیم ها تا کنون نتیجه ملموس و قابل توجهی در پی نداشته و فساد و بی کفایتی در دستگاه عدلیه افغانستان، و نارضایی مردم از آن، همچنان باقی است مورد بهره برداری شورشیان مخالف قرار می گیرد.

نویسندگان گزارش می افزایند که مردم افغانستان عمیقا خواستار برخورداری از امنیت و زندگی در سایه نظم و قانون هستند اما در حال حاضر، به نظر نمی رسد که حکومت توانایی تامین این خواسته را داشته باشد.

گزارش چتم هاوس در حالی انتشار می باید که قرار است روز پنجشنبه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دیدگاه خود را در مورد دستاوردهای استراتژی جدید ایالات متحده در مقابله با شورشیان اسلامگرا در افغانستان و پاکستان مطرح کند.

سخنرانی آقای اوباما در پی دریافت گزارشی حاوی بررسی و بازبینی عملیات نظامی و فعالیت های غیر نظامی آمریکا برای پایان دادن به نا امنی و شورش در افغانستان ایراد می شود.

متن این گزارش انتشار نیافته، اما انتظار می رود آقای اوباما با استناد به محتوای آن، از پیشرفت های قابل توجه در مبارزه با طالبان و همزمان، وجود چالش های باقی مانده در این مسیر سخن بگوید.

تدوین گزارش اطلاعاتی بازبینی استراتژی آمریکا در افغانستان دو ماه به طول انجامیده است و هدف از آن، ارزیابی میزان موفقیت استراتژی دولت باراک اوباما برای غلبه بر شورشیان طالبان و فراهم کردن زمینه مناسب برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در آینده بوده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست