اوباما: تعهد ناتو و آمریکا به افغانستان بلند مدت است

اوباما
Image caption اظهارات آقای اوباما پس از انتشار گزارش بازنگری استراتژی آمریکا در افغانستان ایراد می شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنانی در خصوص بررسی سالانه استراتژی آمریکا در افغانستان گفته است که پیشرفت در این کشور به آرامی در حال انجام است اگرچه این پیشرفتها ممکن است با هزینه هایی همراه باشد.

او تاکید کرد که طول می کشد تا بتوان القاعده را بطور کامل شکست داد اما تصریح کرد که آمریکا و متحدانش فعالیتهای بی امان خود را در این باره ادامه خواهند داد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "داریم وارد مرحله ای جدیدی از تحولات در افغانستان می شویم. "

به گفته آقای اوباما استراتژی و منابع لازم در افغانستان موجود است و اکنون زمان آن رسیده است که خود افغانها به تدریج کنترل امنیتی کشورشان را بدست گیرند.

وی گفت که در این رابطه باید بر آموزش نیروهای امنیتی افغان تاکید بیشتری شود و افزود که تعهد نیروهای ناتو به افغانستان و البته تعهد آمریکا به امنیت این کشور بلند مدت است.

آقای اوباما همچنین با اشاره به پاکستان گفت که باید از توسعه سیاسی و اقتصادی این کشور حمایت کنیم.

اظهارات آقای اوباما پس از انتشار گزارش بررسی سالانه استراتژی آمریکا در افغانستان ایراد می شود.

بر اساس این گزارش، شیکه القاعده در ضعیف ترین حالت خود از سال 2001 تا کنون قرار گرفته است. این گزارش می افزاید آمریکا در افغانستان به اندازه ای پیشرفت داشته است که بتوان "کاهش مسئولانه" نیروها را در این کشور از ژوییه سال 2011 آغاز کرد.

آمریکا در نظر دارد که در نهایت در سال 2014 میلادی عملیات رزمی در افغانستان را خاتمه دهد و انجام عملیات رزمی در این کشور را بر عهده نیروهای افغان بگذارد.

گزارش بررسی استراتژی آمریکا در افغانستان تصریح می کند که آمریکا "اساس یک مشارکت استراتژیک" را با پاکستان بر اساس احترام متقابل بنا نهاده است.

این بررسی می گوید که ضرب آهنگ موفقیت های طالبان در سالهای اخیر متوقف شده است.

اما این گزارش هشدار می دهد که این موفقیت ها پایدار نیست و ممکن است هر لحظه وضعیت تغییر کند.

'شورشگری وسیعتر'

گزارش کاخ سفید درحالی منتشر می شود که شمار تلفات غیرنظامیان در بالاترین حد از زمان حمله تحت رهبری آمریکا در سال 2001 قرار دارد. سال جاری همچنین خونین ترین سال برای نیروهای خارجی از سال 2001 تاکنون بوده و در میان نیروهای خارجی، آمریکا متحمل بیشترین تلفات شده است.

آقای اوباما در کاخ سفید گفت که می خواهد به مردم کشورش یادآوری کند که هدف از حضور ارتش آمریکا در افغانستان مختل کردن، منحل کردن و شکست دادن القاعده است.

او گفت: "در افغانستان بود که القاعده حملات 11 سپتامبر را که باعث قتل سه هزار انسان بیگناه شد برنامه ریزی کرد. در مناطق قبیله نشین در طول مرز افغانستان و پاکستان بود که تروریست ها دست به حملات بیشتری علیه سرزمین ما و متحدان ما زدند."

"و حتی اگر یک شورشگری گسترده تر در افغانستان روی می داد، القاعده فضای بیشتری برای این حملات می یافت."

او گفت که رهبری القاعده اکنون "پناه گرفته" اما افزود که شکست دادن دشمنی که "بی رحم و انعطاف پذیر" توصیف کرد همچنان زمان خواهد برد.

'شکنندگی دستاوردها'

آقای اوباما چند ساعت پس از انتشار خلاصه پنج صفحه ای بررسی استراتژی جنگ در پاکستان و افغانستان صحبت می کرد.

در این بررسی که توسط اعضای شورای امنیت ملی آمریکا انجام شده آمده است که رهبری القاعده، که در پاکستان مستقر است، ضعیف تر شده و نسبت به هر زمان دیگری از سال 2001 که از افغانستان گریخت تحت فشار بیشتری است.

در این گزارش آمده است که واشنگتن درحال "زمینه چینی برای یک شراکت استراتژیک [با پاکستان] براساس احترام و اعتماد متقابل است" و گفت که پاکستان در حل مشکل "پناهگاه های القاعده" پیشرفت هایی کرده است.

"نیروی محرکه ای که طالبان در سال های اخیر در افغانستان به آن دست یافته، در بخش اعظم کشور متوقف شده و در بعضی بخش های کلیدی معکوس شده است، هرچند این دستاوردها همچنان شکننده و قابل برگشت است."

"هرچند که نشانه های پیشرفت در استراتژی کنونی در هر سه زمینه مورد ارزیابی یعنی القاعده، پاکستان و افغانستان، به چشم می خورد، چالش پیش روی ما این است که این دستاوردها را ماندگار و پایدار کنیم."

خبرنگاران بی بی سی می گویند که آنچه در تصویر بزرگتر از این گزارش دیده می شود وجود یک شورشگری است که تا پای مرگ در هلمند و قندهار می جنگد و در مکان هایی مثل غزنی و کندوز درحال گسترش است.

نتایج بررسی استراتژی آمریکا درحالی منتشر می شود که به نظر می رسد صبر مردم آمریکا نسبت به جنگ افغانستان کمتر شده باشد.

براساس یک نظرسنجی تازه توسط "ای بی سی نیوز" و واشنگتن پست، اکنون 60 درصد آمریکایی ها می گویند که جنگ ارزشش را نداشته است، که هفت درصد از ماه ژوئیه بیشتر است.

مطالب مرتبط