استقبال افغانستان از سخنان رئیس ستاد ارتش آمریکا

مایک مولن (چپ) و ژنرال اشفق کیانی، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان (وسط)
Image caption مایک مولن گفته است که پاکستان می تواند جلو شورشگری را بگیرد و پناهگاههای تروریستی را ببندد.

منابع نزدیک به رئیس جمهوری افغانستان از سخنان صریح رئیس ستاد ارتش آمریکا در خصوص وجود پناهگاههای تروریستی در پاکستان استقبال کرده اند.

ژنرال مایک مولن، رئیس ستاد ارتش آمریکا روز جمعه، ۲۶ قوس/آذر در سفری به کابل به خبرنگاران گفت که حوصله این کشور در مورد موجودیت پناهگاههای تروریستی در پاکستان به سر آمده است.

دریاسالار مولن که به دنبال بازنگری استراتژی آمریکا در مورد جنگ افغانستان به کابل سفر کرد، گفت که این بازنگری نشان می دهد که برخورد با پناهگاه های امن شورشیان در خاک پاکستان، نیازمند همکاری بیشتر این کشور است.

مایک مولن همچنان گفت که مقامات غیرنظامی و نظامی پاکستان راجع به خطراتی که به دلیل موجودیت این پناهگاه ها متوجه شهروندان پاکستانی، زیر ساخت ها و وجهه آن کشور در منطقه می شود، آگاه هستند.

دریاسالار مولن گفت که از آنچه تا حال پاکستان انجام داده خوشنود است و این کشور می تواند جلوی تردد شورشیان به دو سوی مرز افغانستان و پاکستان را بگیرد.

عالی ترین مقام ارتش آمریکا گفت: "اگر بخواهیم تغیرات ناشی از فعالیت نظامی پاکستان در دو سال گذشته را ارزیابی کنیم، باید بگویم که قطعا فکر می کنم که ارتش پاکستان می تواند به این هدف برسد و آن پناهگاه های امن را ببندد." مقامهای دولت افغانستان از اظهارات دریاسالار مولن در خصوص موجودیت پناهگاهای شورشیان در پاکستان و توانایی این کشور در مهار شورشیان استقبال کرده اند، اما نسبت به اقدام پاکستان برای این کار اظهار تردید کرده اند.

حامیات احتمالی توریست ها

منابع نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته اند که اگر پناهگاههای تروریستی در خاک پاکستان از بین برده شود، تهدیدهای تروریستی در سطح جهان، منطقه و به خصوص در افغانستان و پاکستان دیگر وجود نخواهد داشت.

سیامک هروی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که عناصری در درون حکومت پاکستان هستند که نه تنها به مبارزه با تروریسم علاقمند نیستند، بلکه از آن حمایت می کنند.

آقای هروی گفت: "حلقاتی در حکومت پاکستان، خصوصا در آی اس آی (سازمان اطلاعات ارتش پاکستان) و حلقات تندرو دیگری که حتی در بدنه حکومت پاکستان هستند که علاوه بر این که علاقه مندی به همکاری در مبارزه علیه تروریسم ندارند، بلکه تروریسم را تقویت هم می کنند، هم حمایت مالی می کنند و هم حمایت معنوی."

این در حالی است که دریاسالار مایک مولن گفته است که آمریکا برای اعتمادسازی با پاکستان، علاوه بر کمک به ارتش و آموزش مربیان نیروهای عملیات ویژه این کشور، گفتگوهای استراتژیک میان دو کشور را ادامه داده و کمک های مالی جدیدی را در اختیار پاکستان قرار داده است.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که پاکستان تحت فشار فزاینده قرار داشته و ارتش این کشور در یک سال گذشته توانسته محلاتی را در منطقه قبایلی این کشور از وجود شورشیان پاکسازی کند.

ناتوانی پاکستان در مهار تروریسم

اما کارشناسان پاکستانی به این باورند که عملیات‌های ارتش پاکستان در آوردن امنیت در این کشور موثر نبوده است.

رحیم‌الله یوسفزی، کارشناس پاکستانی به بی‌‎بی‌سی گفت که پاکستان به تنهایی نمی تواند در مبارزه با شورشیان در خاک خود پیروز شود.

آقای یوسفزی گفت: "این یک چالش برای پاکستان است. آمریکا به پاکستان کمک می کند، اما این کمکها به اندازه ای نیست که باعث شود پاکستان در این جنگ برنده شود. هفت سال است که ارتش پاکستان دست به عملیات می زند، در جاهایی که عملیات شده نیز امنیت وجود ندارد."

پاکستان همواره یکی از بازیگران اصلی جنگ افغانستان خوانده شده است و مقامات آمریکایی این کشور را بخشی از استراتژی مبارزه با تروریسم در منطقه می دانند. از همین رو، کاخ سفید سالانه حدود یک میلیارد دلار به اسلام آباد کمک می کند تا این کشور از عهده مخارج این جنگ در داخل خاک خود برآید. اما به باور کارشناسان، ناتوانی حکومت پاکستان در مهار تروریسم و وجود پناهگاه های امن برای شورشیان در خاک این کشور، باعث شده است که در ارزیابی تازه آمریکا از جنگ افغانستان، وجود این پناهگاه خطر جدی برای نیروهای ائتلاف بین المللی و افغان خوانده شود.