روزنامه های کابل: شنبه، ۲۷ قوس

روزنامه های چاپ کابل پس از تعطیلی های عاشورا و هفته به بررسی و تحلیل گزارش بازنگری استراتژی آمریکا در مورد جنگ افغانستان پرداخته اند.

باراک اوباما گزارش بازنگری این استراتژی را روز پنجشنبه، ۲۵ قوس/آذر ارائه کرد و از تعهد درازمدت کشورش نسبت به جنگ افغانستان سخن گفت.

باختر نوشته که انتظار این است که آمریکا و دیگر دولت های جهان به اندازه کافی بر پاکستان فشار وارد کنند تا نظامیان حاکم بر این کشور از حمایت از طالبان به عنوان "ابزار استراتژیک" دست بردارند.

به نظر نویسنده، پذیرش این واقعیت که "پناهگاه شورشیان و القاعده در خاک پاکستان است" و اسلام آباد تلاش لازم و کافی برای مبارزه با آنها نکرده، نکته مثبتی است، اما لازم است که به نظامیان پاکستان تفهیم شود که منافع همه، از جمله پاکستان دوری از گروه های تروریستی است.

باختر با اشاره به مراکز گروه های شورشی در پاکستان، تاکید کرده که اگر این بار واشنگتن و پایتخت های اروپایی برای پیروزی در جنگ اراده قاطع داشته باشند، نشانی به دست آمده از منبع شورشگری و ترور درست و صحیح است.

سرمقاله نویس باختر افزوده که استراتژی آمریکا در قبال جنگ با تروریسم در صورتی موفق می شود که پاکستان برای بستن مراکز تروریستی "کار واقعی" انجام دهد و خروج نیروهای بین المللی از افغانستان هم مطابق به شرایط در منطقه انجام شود و نه بر اساس جدول زمانی از پیش تعیین شده.

روزنامه افغانستان نوشته که بازنگری استراتژی آمریکا نشان می دهد که این کشور نسبت به جنگ افغانستان تعهد درازمدت دارد، اما هنوز هم راهکاری که زمان جنگ را کوتاه کند و پیروزی را نصیب جامعه جهانی و افغانستان کند، دیده نمی شود.

به نظر نویسنده حالا دیگر جنگ با تروریسم تنها به مناطق جنوبی وشرقی افغانستان محدود نیست، بلکه مناطق شمالی و برخی ولایت های نزدیک به مرکز این کشور هم ناامن شده است.

با این وجود روزنامه افغانستان افزوده که اعلام تعهد درازمدت آمریکا نسبت به جنگ افغانستان، به این معنا است که دولت و مردم افغانستان می توانند برای پیروزی بر مخالفان مسلح و دیگر مشکلات به کمک های جهانی در این زمینه ها امیدوار باشند.

ماندگار در سرمقاله خود نوشته است که استراتژی آمریکا در مورد جنگ افغانستان راهبردی برای افغانستان نیست بلکه بیشتر "مصرف داخلی" دارد، هر چند به نظر نویسنده "نکته های دلچسبی" برای افغانستان هم دارد.

این روزنامه به این باور است که این راهبرد مبتنی بر "نگاه خوشبینانه ای" نسبت به مساله جنگ افغانستان است و باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا تلاش کرده که در ارائه گزارش بازنگری این راهبرد به مردم آمریکا بگوید که پیروزی های چشمگیری نصیب ارتش این کشور شده است.

مانگار همچنین در ادامه سرمقاله خود آورده که آقای اوباما در استراتژی خود به منابع و پایگاه های اصلی گروه القاعده و طالبان در خاک پاکستان اشاره کرده، اما "به گونه ظریفانه ای" نخواسته است که با پاکستانی ها طرف واقع شود.

اما روزنامه ویسا بازنگری استراتژی آمریکا را "نمایش" خوانده و نوشته که این بازنگری تلاشی است برای "خاک زدن به چشم مردم جهان و افغانستان". نویسنده با لحن تمسخرآمیزی افزوده که بازنگری استراتژی آمریکا در واقع "اعتراف به ضعف و تکرار رجزخوانی" است.

به نظر این روزنامه، در جنگی که تعریف دوست و دشمن در آن مشخص نیست، همچنین میان دولت افغانستان و خارجی ها هماهنگی وجود ندارد و اهداف و برنامه های مشترک مشخص نیست، امیدواری برای این که اشتباهات جبران شود، وجود ندارد.

سرمقاله نویس ویسا در ادامه تاکید کرده است که آمریکا برای جلوگیری از تکرار "تجربه های تلخ گذشته" در افغانستان، باید استراتژی خود را "بازنگری واقعی" کند و خواستهای دولت افغانستان و کشورهای منطقه را هم در آن در نظر داشته باشد.

روزنامه دولتی انیس نوشته که افغانستان در حال حاظر از لحاظ اقتصادی سیر صعودی دارد و امضای چندین قرارداد تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه آهنگ رشد اقتصادی افغانستان را سرعت بیشتر بخشیده است.

به نظر نویسنده، امضای توافقنامه ساخت لوله انتقال گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از طریق افغانستان از مهمترین قراردادهای اقتصادی است که سود بزرگی را نصیب افغانستان می کند.

انیس تاکید کرده است که افغانستان باید در طرح های کلان اقتصادی منطقه ای سهم داشته باشد و این امر برای رشد توانایی اقتصادی افغانستان اهمیت زیادی دارد.

مطالب مرتبط