میلیونها کودک افغان در معرض خشونت قرار دارند

کودکان افغان
Image caption علاوه بر مشکلات اقتصادی و امنیتی، بیسوادی خانواده ها و سنت های اجتماعی هم باعث افزایش مشکلات کودکان در افغانستان می شود.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان گفته است که شش و نیم میلیون کودک در این کشور با انواع خشونت ها و تهدیدهای خانوادگی و اجتماعی مواجهند.

واصل نور مهمند، معاون این وزارت در نشست اعضای سازمان ابتکار جنوب آسیا برای محو خشونت علیه کودکان (SAIEVAC- South Asian Initiative to End Violence Against Children) بر مبارزه با خشونت علیه کودکان تاکید کرد.

افغانستان، هند، سریلانکا، بنگلادش، بوتان، مالدیو، نپال و پاکستان عضو این سازمان هستند و افغانستان از حدود یک ماه پیش ریاست دوره ای آن را در اجلاس اعضای این سازمان در کاتماندو، پایتخت نپال به عهده گرفت. آقای مهمند که در حال حاضر ریاست دوره ای این سازمان را از جانب کشور خود به عهده دارد، گفت که نزدیک به ۲۵ میلیون کودک در کشورهای عضو سازمان سایواک با خشونت ها و مشکلات گسترده ای مواجهند.

انواع مشکلات

به گفته او، این کودکان در زندگی اجتماعی خود با انواع جرایم، محرومیت از آموزش، ضرب و شتم، تجاوز جنسی و ازدواج های پیش از وقت و اجباری رو به رو هستند.

رئیس دوره ای سازمان سایواک همچنین گفت که اعتیاد، افتادن به دست قاچاقچیان انسان، ابتلا به بیماری ایدز، استخدام در گروه های جنگی و حبس های غیرقانونی نیز زندگی این کودکان را تهدید می کند.

آقای مهمند افزود که کار شاقه یکی دیگر از مشکلاتی است که زندگی کودکان بسیاری را در کشورهای جنوب آسیا تحت تاثیر قرار داده است. به گفته او، ۴۴ میلیون کودک در این کشورها عملا مشغول به کار هستند که از آن جمله، یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک کارگر در افغانستان هستند.

واصل نور مهمند در این نشست گفت که کشورهای عضو سازمان سایواک تلاش دارند که با استفاده از تجارب و و راهبردهای یکدیگر به گونه موثری با خشونت علیه کودکان مبارزه کنند.

آقای مهمند گفت که یکی از تجارب کارآمد در مبارزه با خشونت علیه کودکان، ایجاد شبکه های حمایت از کودکان در سطح محلی است.

به گفته معاون وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان، این کشور چنین شبکه هایی را ایجاد کرده و بیش از ۲۰۰ هزار کودک را از خشونت نجات داده است.

آقای مهمند افزود: "این کودکان شامل نظام آموزش و پرورش شده اند، از افتادن به دست قاچاقبران نجات یافته اند، به خانواده های آنها کمک شده و از کارهای شاق نجات یافته اند و آنهایی که معتاد بودند به مراکز صحی (بهداشتی) تحت درمان قرار گرفته اند."

Image caption ناامنی در افغانستان باعث محرومیت میلیون ها کودک از آموزش شده است.

ولی او کمبود منابع مالی و پایین بودن ظرفیت های کاری در حمایت از کودکان را، از چالش های عمده بر سر راه مبارزه با خشونت علیه کودکان در افغانستان دانست.

آقای مهمند گفت که افغانستان تلاش دارد که کودکان در معرض خشونت در این کشور را با همه مشکلاتی که وجود دارد، تحت حمایت قرار دهد.

به گفته او، رسیدگی به کودکان در معرض خشونت در مناطق "محروم" در این کشور در اولویت قرار دارند.

با این همه، با توجه به مشکلات فراوان اجتماعی، اقتصادی وامنیتی که در افغانستان وجود دارد، رسیدگی به کودکان در معرض خشونت این کشور کار ساده ای نیست.

سطح پایین آگاهی خانواده ها، بیسوادی و سنت های سفت و سخت اجتماعی را هم باید بر مشکلات دیگر افزود و مبارزه با این مشکلات احتمالا دشوارتر از مشکلات دیگر است.