نگاهی به وضعیت چاپ و نشر در افغانستان

در ماههای اخیر دهها اثر تازه از نویسندگان و اهل قلم افغانستان به بازار کتاب راه یافته است. در حال حاضر دهها ناشر در کابل و بیرون از افغانستان به نشر کتاب می پردازند، اگرچه کار نشر با چالشهای عمده ای نظیر عدم حمایت از سوی نهادهای دولتی، کمبود سرمایه لازم برای چاپ کتاب و کمبود نیروی متخصص و فنی دراین عرصه ربرو بوده است.

در محفل فرهنگی این هفته خواهیم دید که تازه های نشر کتاب در افغانستان چیست و وضعیت چاپ و نشر در افغانستان ده سال پس از سقوط طالبان چگونه است. در بحثی با شیراحمد سعیدی مسئول انتشارات سعید در کابل و محمد ابراهیم شریعتی مدیر انتشارات عرفان که در افغانستان و ایران فعالیت دارد، چند و چون این موضوع را به بررسی گرفته ایم.

آقای سعیدی می گوید، روند توجه به کتاب و کتاب خوانی در افغانستان رو به رشد بوده و آثار خوبی در عرصه های ادبیات، تاریخ و سیاست به نشر رسیده است. او در عین حال بر این باور است که قیمتهای رو به رشد و عدم همکاری دولت با ناشران از مشکلات اصلی بر سر راه نشر کتاب بوده، و به همین دلیل اکثر کتابها در بیرون از افغانستان و بویژه در پاکستان منتشر شده و بعد به داخل افغانستان انتقال داده می شود.

آقای شریعتی بر این باور است که کتابهای غیردرسی مخاطبان کمتری داشته و در سالهای اخیر کارهای جدی چندانی تولید نشده است. او همچنین می گوید که نهادهای دولتی و بویژه وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مورد کتاب و نشر آن توجه زیادی نداشته است و اخیراً با تشکیل اتحادیه ناشران در کابل تلاشهای بیشتری برای وادار کردن مقامات به همکاری در این عرصه صورت گرفته است.

در سالهای اخیر در ادامه مجله از هفتمین جشنواره بین المللی فیلم دوبی که این هفته به پایان رسید، مطلبی داریم. برگزار کنندگان این همایش هنری می گویند، تلاش کرده اند تا سلیقه های مختلف همه اهالی سینما را در نظر بگیرند و فیلمهایی در عرصه های مختلف را در جریان این جشنواره به نمایش بگذارند.

در طی هشت روز برگزاری این فستیوال، بیش از 150 فیلم از نزدیک به 60 کشور جهان در بخش های گوناگون به روی پرده رفت. محمد عبدی منتقد فیلم که رویدادهای این جشنواره را دنبال می کند، به ما گفت هرچند جشنواره دوبی به قدمت جشنواره های بزرگ سینما دنیا نیست و فاصله زیادی با آنها دارد، ولی به دلیل توجه خاص به سینمای کشورهای خاورمیانه و بویژه عرب زبان، مورد توجه قرار گرفته است. در این جشنواره تلاش شده است تا در کنار بررسی فیلمهای برتر جهان، سینمای کشورهای عرب را نیز معرفی شده و در تقویت آن کوشیده شود.

در پایان مجله فرهنگی هفته از جشنواره بین‌المللی فیلم برلین مطلبی داریم که بخش عمده برنامه دور شصت و یکم آن اعلام شده است. این جشنواره در ماه فبروری برگزار می شود و در بخش اصلی یا مسابقه آن 21 فیلم بلند سینمایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط