'تانکرهای سوخت افغانستان از مرز ایران اجازه حرکت یافتند'

تانکرهای افغان
Image caption ایران تا حالا رسما در مورد متوقف کردن این تانکرها ابراز نظری نکرده است

مقامات افغان گفته اند که ایران به شماری از تانکرهای حامل مواد سوخت که از یک هفته پیش در مرز ایران متوقف شده بودند، دوباره اجازه حرکت به سوی افغانستان داده است.

تعداد این تانکرها، آنگونه که مقامات افغان گزارش کرده اند، به حدود یک هزار و ششصد می رسد.

ایران تا حالا رسما در مورد متوقف کردن این تانکرها ابراز نظری نکرده است.

آنگونه که مقامات افغان گفته اند، بیشتر این مواد سوخت از عراق خریداری شده و در نظر بوده تا از طریق ایران به افغانستان انتقال داده شود.

مقام های افغان که تصور می کنند ایران برای جلوگیری از رسیدن این سوخت به نیروهای ناتو در افغانستان، دست به این اقدام زده، گفته اند که مقصد این مواد، بازارهای محلی افغانستان بوده است.

در پی توقف این تانکرها در مرز ایران، این نگرانی در افغانستان شدت گرفت که قیمت مواد سوخت در این کشور در فصل سرما، بیشتر از این افزایش خواهد یافت.

'سی تا سی و پنج تانکر'

محمد قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که برای یک بازدید دو روزه از ایران، به این کشور سفر کرده بود، با مقامات ایران دیدار کرده و گفته است که کشورش با مشکلاتی از قبیل سوخت و مسایل امنیتی رو به رو است و خواهان حمایت ایران از افغانستان شده است.

ساعاتی پس از این دیدار، تلویزیون دولتی افغانستان گزارش کرد که ایران اجازه داده است تا تمامی تانکرهای سوخت اجازه عبور به سمت افغانستان بیابند.

اما خلیق الله، رئیس گمرک هرات به بی بی سی گفت که تا حالا تعداد کمی از این تانکرها مجوز عبور یافته اند.

او گفت: "تا حالا به سی تا سی و پنج تانکر اجازه داده اند و در مرز اسلام قلعه، امکان دارد حدود یک و نیم هزار تانکر دیگر مانده باشد و در مرز فراه و نیمروز نیز تانکرهای مواد نفتی ما توقف دارد."

'مشکلات جدی'

محمد شریف شریفی، معاون وزارت دارایی افغانستان پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "تایید می کنم که مقام های ایرانی برای 20 روز مانع عبور حدودا 1600 تانکر سوخت از مرز به افغانستان شده اند."

او افزود: "آنها رسما هیچ دلیلی برای این انسداد ارائه نکرده اند اما در ملاقاتی که با وابسته بازرگانی ایران در کابل داشتم، گفت که دولت ایران معتقد است که این تانکرها برای تامین نیروهای خارجی در افغانستان بوده اند."

آقای شریفی توضیح داد که اگر این مانع برطرف نشود، می تواند باعث "مشکلات جدی از جمله افزایش بهای سوخت شود."

مقام های افغان می گویند که تانکرهای سرگردان حامل بنزین، گازوئیل و نفت سفید هستند که از کشورهای عراق، ایران، قزاقستان و ترکمنستان خریداری شده است.

مزامیل شینواری، سرپرست روابط بین الملل وزارت بازرگانی افغانستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "این سوخت توسط بازرگانان افغان خریداری شده. ما از مقام های مرزی ایران پرسیده ایم که چرا این کامیون ها متوقف شده است، و جواب آمد که به دستور مقام های امنیتی در ایران انجام شده است."

گزارش می شود که جلوگیری از ادامه حرکت این تانکرها در شماری از گذرگاه های مرزی از جمله در اسلام قلعه، عمده ترین گذرگاه میان دو کشور در ولایت هرات، صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه حدود 30 درصد سوخت مورد نیاز افغانستان از مرز ایران وارد می شود و بخش اعظم باقی آن از طریق جمهوری های آسیای میانه وارد می شود.

هرچند ایران روابط خوبی با دولت افغانستان دارد اما می گوید از حضور نیروهای خارجی به خصوص آمریکایی ها در آن کشور ناراضی است.

مطالب مرتبط