انفجار در مرکز شهر قندهار چهار کشته بجا گذاشت

قندهار
Image caption قندهار یکی از شهرهای ناآرام در جنوب افغانستان است

مقامهای محلی در جنوب افغانستان گفته اند که در پی انفجاری در مرکز شهر قندهار، دست کم چهار تن کشته و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته این مقامها، این انفجار حوالی ظهر روز دوشنبه، ششم جدی (دی) در مقابل یک بانک خصوصی روی داد و بیشتر قربانیان این انفجار مشتریان همین بانک هستند.

گفته شده است که دست کم سه تن از کشته شدگان و شماری از زخمیان، سربازان ارتش و ماموران پلیس افغانستان هستند که برای گرفتن حقوق خود به این بانک رفته بودند.

هر چند پلیس برای تامین امنیت محلی که این بانک در آنجا است رفت و آمد ها را شدیدا کنترل و افراد را بازرسی بدنی می کنند. اما به نظر می رسد که مواد منفجره از قبل در آن جا جاگذاری شده بوده است.

شاهدان عینی به خبرنگاران گفته اند که خودروی که در محل حادثه پارک شده بود، منفجر شد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که این خودرو حامل یک بمبگذار انتحاری بوده است.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

اما مقامهای افغان معمولا چنین حوادث را به گروه طالبان و دیگر گروه های شورشی نسبت می دهند.

شاهدان عینی گفته اند که این انفجار به ساختمانهای نزدیک به محل حادثه و همچنین شماری از خودروهای نیروهای امنیتی آسیب رسانده است.

شهر قندهار در گذشته یکی از مراکز اصلی گروه طالبان بوده است و در سال جاری این شهر شاهد عملیات گسترده نظامی به رهبری نیروهای ناتو علیه طالبان بود.

ناتو گفته است که در پی این عملیات گروه طالبان در شهر و مناطق اطراف آن به گونه ای چشمگیری تضعیف شده اند.

بسیاری از مناطقی که تا سال گذشته در قندهار و هلمند در کنترل طالبان بود، حالا در کنترل نیروهای ناتو و یا نیروهای امنیتی افغانستان است، اما از سوی دیگر طالبان کماکان به حملات انتحاری و بمبگذاری در محلات پر ازدحام شهر و پاسگاه های پلیس در داخل شهرها ادامه داده است.

در هفته های گذشته شهرهای، قندوز و کابل نیز شاهد بمبگذاریها و حملات انتحاری بوده است.