افغانستان خواستار حمایت پاکستان در مذاکره با طالبان شد

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح
Image caption برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح

حکومت افغانستان گفته است که انتظار می رود هیاتی از شورای عالی صلح، ظرف یک هفته دیگر برای دیدار با مقامات پاکستانی، از اسلام آباد دیدن کند.

در راس این هیات، برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح و رئیس جمهور پیشین افغانستان قرار دارد و انتظار می رود این هیات خواستار حمایت جدی مقامات پاکستانی از طرح مذاکرات صلح با طالبان در افغانستان شود.

حکومت افغانستان باور دارد که کشورهای اسلامی، از جمله پاکستان، می توانند نقش مهمی را در موفقیت تلاش برای مذاکر صلح با طالبان ایفا کنند.

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است: "این هیات به ریاست برهان الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین، با تمامی مقامات عالیرتبه پاکستان گفتگو خواهد کرد و از مقامات پاکستانی در زمینه آوردن صلح در افغانستان، خواستار همکاری خواهند شد."

آقای عمر افزود: "ما بسیار امیدوار هستیم که این سفر نتایج خوبی داشته باشد."

فعالیت گروه های مسلح وفادار به طالبان و القاعده در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، از سالها پیش موضوع جنجال برانگیز میان دو کشور بوده است.

مقامات این دو کشور، دیگری را به کوتاهی در مبارزه با این گروه ها متهم کرده اند که باعث سردی در روابط دوجانبه شده است.

در گذشته، تلاشهایی صورت گرفته است تا روابط دو کشور از طریق ملاقات نمایندگان مردم دو کشور بهبود یابد و بر کارآیی مبارزه با گروه های مسلح در مناطق مرزی دو کشور افزود شود.

در کنار این تلاشها، افغانستان شورای عالی صلح را برای فراهم کردن زمینه مذاکره و گفتگو با طالبان برای پایان دادن به خشونتها تشکیل داده است.

طالبان این شورا را به رسمیت نشناخته و تلاشهای آن را غیر قابل قبول دانسته اند.

با این حال، حکومت افغانستان امیدوار است این شورا بتواند طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند و به خشونتها در این کشور پایان دهد.

مطالب مرتبط