تعطیلی ٤٥٠ کارخانه به دلیل قیمت بالای برق در افغانستان

نشان اتاق تجارت و صنایع افغانستان
Image caption معاون اتاق تجارت و صنایع گفت: "بیروکراسی مطلق در این جا حاکم است".

بازرگانان افغانستان دولت این کشور را به کوتاهی در فراهم کردن زمینه های لازم برای توسعه امور بازرگانی و صنایع تولیدی متهم کرده اند.

بازرگانان و صاحبان صنایع سراسر افغانستان روز سه شنبه (۷ جدی/دی) در همایشی در کابل از دولت این کشور انتقاد کردند که در تهیه انرژی و تامین امنیت صاحبان صنایع و بازرگانی تلاش کافی نکرده است.

علاوه بر این، بالا بودن میزان مالیات، فساد در ادارات دولتی و مشکلاتی در قوانین افغانستان، از چالش های عمده ای است که به گفته این بازرگانان کارهای آنها را با دشواری های زیادی مواجه کرده است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در این همایش گفت که دولت تا حال به حداقل مشکلات صاحبان صنایع و بازرگانان رسیدگی نکرده است.

آقای الکوزی گفت: "دولت حداقل مشکل ما را نیز حل نکرده است. شما می بینید که روزمره در مقابل تمام اصناف بخش خصوصی مشکلاتی را به بار می آورند. دولت ما متاسفانه سیاستی شفاف برای رشد اقتصادی و کاریابی برای مردم افغانستان ندارد."

Image caption معاون اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان، آیسا، گفت که وضعیت تجارت و صنایع در افغانستان در حال گسست نیست.

او افزود: "وزارت مالیه(دارایی) در فکر این است چقدر مالیات جمع کند. سطح زندگی مردم را هیچ در نظر نمی گیرد که آنها کار دارند یانه، چه می خورند. فقط تعرفه را بالا می برند که مالیات بیشتر شود."

آقای الکوزی همچنین گفت: "یک کیلو وات برق برای ما ۲۷ افغانی (بیش از نیم دلار) تمام می شود. ۴۵۰ کارخانه در هرات و قندهار بخاطر قیمت بالای برق متوقف شده و ۶۰ هزار نفر بیکار شده اند. دولت از این موضوع اطلاع دارد. وظیفه دولت است که شرایط را برای ما فراهم کند. بیروکراسی مطلق در این جا حاکم است. قانونی که در سال ۱۳۳۳ تصویب شده، تا حال هم به اجرا گذاشته می شود."

در این همایش که دهها تن از سرمایه گذاران به نمایندگی از اصناف مختلف تجاری و تولیدکنندگان شرکت کردند، هشدار دادند که اگر دولت به مشکلات آنها رسیدگی نکند، تجارت و صنعت در این کشور دچار افت جبران ناپذیری خواهد شد.

به گفته آنها، در حال حاضر دولت افغانستان در زمینه بهبود امور بازرگانی و صنایع تولیدی سیاست شفاف و مشخصی ندارد و به همین دلیل از چهار ماه پیش حدود چهار هزار کانتینر حاوی مواد اولیه در شهر کراچی پاکستان و هزار و ششصد تانکر حامل مواد نفتی در ایران متوقف مانده است.

این سرمایه گذاران انتقاد می کنند که دولت افغانستان با وجود امضای موافقتنامه های تجاری با این دو کشور قادر به وارد کردن فشار برای اجرای این موافقتنامه ها نیست. به گفته آنها، زیان این کارها نه تنها به بازرگانان بلکه با بالا رفتن بهای کالاها در بازارهای افغانستان به شهروندان این کشور هم می رسد.

شرکت کنندگان این همایش از دولت افغانستان خواستند که مشکلات موجود بر سر راه بازرگانان و صنعتگران این کشور را بررسی و به آنها رسیدگی کند.

شریف احمدزی، معاون اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان (آیسا) در گفتگویی با بی بی سی پذیرفت که مشکلات بزرگی بر سر راه تجارت و صنایع این کشور وجود دارد، اما تاکید کرد که دولت افغانستان کارهای زیادی برای حل این مشکلات انجام داده و تلاش دارد که این مشکلات را به حد اقل برساند.

آقای احمدزی این هشدار بازرگانان را رد کرد که امور بازرگانی و صنایع در افغانستان در حال گسست قرار دارد. به گفته او، صدور مجوز برای شرکت های مختلف در کشور، بیانگر علاقمندی سرمایه گذاران و روند رو به شد سرمایه گذاری در این کشور است.

مطالب مرتبط