روزنامه های کابل: سه شنبه، ۷ جدی

تشکیل دادگاه ویژه بررسی ادعاهای انتخابات پارلمانی و افزایش ناامنی ها در افغانستان، از مهمترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

آرمان ملی تشکیل دادگاه ویژه بررسی تخلفات انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور افغانستان را نقد کرده و تاکید کرده که این دادگاه باید تخلفات انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را هم بررسی کند.

این دادگاه با عضویت پنج قاضی دو روز پیش به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری تشکیل شد و گفته شده است که این دادگاه اختیار رسیدگی به ادعاهای حقوقی نامزدهای معترض انتخابات پارلمانی را دارد.

اما کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته که رسیدگی به مسائل حقوقی انتخابات از اختیارات این کمیسیون است که حالا به پایان رسیده و دیگر هیچ نهادی اختیار رسیدگی به آن را ندارد.

به نظر آرمان ملی، تشکیل چنین دادگاهی اگر با قوانین کشور مغایرت نداشته باشد، صلاحیت آن بیشتر از آن است که تصور می شود. روزنامه تاکید کرده که در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته تقلبات "گسترده و سازمان یافته" صورت گرفته بود و این دادگاه به آنها هم باید رسیدگی کند.

روزنامه انتقاد کرده است که سال گذشته با همه جنجالها و شواهد و مدارکی که در باره تقلبات انتخاباتی وجود داشت، دادستانی کل افغانستان سکوت اختیار کرد و به وظیفه اش عمل نکرد، اما امسال بر اساس پرونده ای که این دادستانی تشکیل داده، دادگاه ویژه تشکیل می شود.

ماندگار هم قانونی بودن تشکیل دادگاه ویژه را زیر سوال برده و نوشته که تصمیم های این دادگاه اگر بر نتایج انتخابات طوری اثر بگذارد که مخالف نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات باشد، "بحران بزرگی" را به وجود خواهد آورد.

روزنامه پیشنهاد کرده که این دادگاه برای آن که موفق به اجرای تصمیم های خود شود، باید هم ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را بررسی کند و هم ادعاهای مطرح شده در انتخابات پارلمانی امسال را.

به نظر ماندگار اگر دادگاه ویژه بتواند ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را بررسی کند، آنگاه می تواند پرونده شکایات انتخابات پارلمانی را "بی هیچ ممانعتی" بررسی کند.

نویسنده افزوده که البته پیشنهاد نمی کند که در پی بررسی انتخابات ریاست جمهوری آقای کرزی را از قدرت خلع نکند، بلکه تنها او را به عنوان "متهم ردیف اول قلمداد و واقعیت های این انتخابات را مشخص کند.

هشت صبح برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را نقد کرده و نوشته که این برنامه بیش از آن که مبتنی بر تحلیل اوضاع در افغانستان باشد، ناشی از فشارهای داخلی آمریکا و کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی دارند، است.

به نظر نویسنده، فرستادن ۳۰ هزار سرباز در سال گذشته میلادی به افغانستان از سوی آمریکا، تنها برای ایجاد "تعادل قوا" به طور موقت بود تا در ظاهر امر برنامه خروج نیروهای نظامی از افغانستان را قابل قبول بسازد.

هشت صبح همچنین به نقل از نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشته که در حال حاضر اوضاع افغانستان بر خلاف اظهارات خوشبینانه مقامهای آمریکایی "در حال بدتر شدن" است.

روزنامه افغانستان هم نوشته که "با همه خوشبینی هایی که در باره پیشرفت ها در افغانستان ابراز می شود، نگرانی های بسیار جدی از افزایش ناامنی ها در ولایت های مختلف کشور وجود دارد". به نظر این روزنامه، این نگرانی ها دستاورد راهبرد دولت و جامعه جهانی را زیر سوال می برد.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان افزوده که هنوز پایگاه های طالبان در جنوب و جنوب شرق کشور وجود دارد و آنها به راحتی می توانند روندهای ملی و اقتدار حاکمیت دولتی را در مناطق مختلف با دشواری مواجه کنند.

این روزنامه همچنین نوشته که طالبان اکنون به شمال کشور هم رخنه کرده اند و ناامنی در زمستان جاری بیشتر از زمستان گذشته وجود دارد. به نوشته روزنامه، این ها بیانگر آن است که ناامنی در سالهای گذشته با محدودیت های زمانی و مکانی رو به رو بود، اما اکنون "سراسری و فراگیر" شده است.

نویسنده روزنامه افغانستان در ادامه مطلب آورده است که با این وضعیت نمی توان از موفقیت ها و پیشرفت ها در افغانستان سخن گفت و به مردم از بهبود وضعیت در سال آینده میلادی اطمینان داد.

اما روزنامه افغان جرگه در تیتر اول خود از قول جوزف بلوتز، سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان نوشته که مخالفان مسلح دولت افغانستان در سال آینده میلادی تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت.

سخنگوی ناتو در افغانستان گفته که در هفته های آینده برنامه های متعددی برای سرکوب شورشیان به راه انداخته خواهد شد و آنها تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

ژنرال بلوتز فراهم کردن زمینه بهتر برای آغاز روند انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان را از اهداف عمده این برنامه ها دانست است که از سال آینده آغاز خواهد شد.