برنامه افغانستان برای توسعه فرودگاه ها

ترمینال جدید فرودگاه کابل
Image caption در حال حاضر بسیاری از پروازهای بین المللی تنها از فرودگاه کابل انجام می شود

وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان اعلام کرده است که برنامه گسترده ای برای توسعه و ایجاد فرودگاه های جدید در ولایات مختلف این کشور دارد.

این برنامه، شامل مجهز کردن سه فرودگاه در شهرهای بزرگ افغانستان با استندردهای بین المللی و بازسازی و نوسازی حداقل بیست و دو فرودگاه دیگر در سراسر این کشور می شود.

در حال حاضر، بیشتر پروازهای بین المللی، تنها از کابل، پایتخت افغانستان صورت می گیرد، اما آنگونه که مقامات وزارت ترانسپورت و هوانوردی می گویند، ظرف یک سال دیگر، فرودگاه های بلخ، هرات و قندهار نیز از ظرفیت لازم برای پروازهای بین المللی برخوردار خواهند شد.

اگرچه هم اکنون نیز برخی پروازها به ویژه به ایران، علاوه بر کابل، از فرودگاه بلخ در شمال افغانستان نیز صورت می گیرد، اما مقامات می گویند، براساس برنامه جدید، این فرودگاه ها با معیارهای بین المللی برابر خواهند شد.

ظرف سالهای اخیر که چندین شرکت خصوصی هواپیمایی در افغانستان آغاز به کار کرده، علاوه بر چگونگی فرودگاه های این کشور، کیفیت پرواز و مصئونیت آن نیز از مسایل مورد توجه بوده است.

هواپیماهای افغانستان هم اکنون به دلیل نداشتن استندردهای بین المللی و موجودیت مشکلات ایمنی در آن، اجازه پرواز به بسیاری از شهرهای اروپایی را ندارند.

علاوه بر این، نگرانی ها در مورد پروازهای داخلی افغانستان نیز وجود داشته است و در تازه ترین مورد، حدود چهار ماه قبل یک هواپیمای مسافربری یک شرکت خصوصی در مسیر راه قندوز - کابل سقوط کرده و نزدیک به چهل کشته برجا گذاشت.

اما حالا وزارت ترانسپورت و هوانوردی افغانستان می گوید که برنامه های آنها برای توسعه فرودگاه ها و خدمات پرواز، شامل بلند بردن سطح مصئونیت پروازها و رفع مشکلات ایمنی نیز می شود.

افغانستان اخیرا پرواز هواپیماهای روسی نوع آنتونوف را در مسیر مناطق کوهستانی و مرتفع ممنوع کرد.

همچنین رئیس جمهوری افغانستان اخیرا دستور ارزیابی فنی تمامی هواپیماهای شرکت های خصوصی و دولتی این کشور را داده بود و مقامات می گویند، این کار تا دو ماه دیگر به پایان رسیده و با شرکت های هواپیمایی که با معیارهای بین المللی برابر نبوده اند، برخورد قانونی خواهد شد.

مطالب مرتبط