وزیر عدلیه افغانستان: شماری از قوانین باید تغییر کنند

Image caption وزیر عدلیه افغانستان درحالی از نیاز به قوانین جدید و تعدیل شماری از قوانین سخن می گوید که جنجال برسر نتیجه انتخابات پارلمانی هنوز کاملا پایان نیافته است

وزارت عدلیه (دادگستری) افغانستان می گوید شماری از قوانین در این کشور نیاز به بازنگری دارند و در شماری موارد لازم است تا قوانین تازه ای از سوی مجلس نمایندگان تصویب شود.

حبیب الله غالب وزیر عدلیه افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت، نبود قوانین در مواردی سبب شده است تا آداب و رسوم سنتی جای آن را بگیرد.

آقای غالب می گوید کمبود نیروی متخصص در نهاد های قضایی و دادستانی و شماری دیگر از ادارات دولتی نیز سبب شده است تا قوانین به صورت درست و آنگونه که لازم است اجرا نشود.

وزیر عدلیه افغانستان تاکید می کند که برای تطبیق قوانین باید افرادی در نهادهایی چون پلیس، دادستانی و نهادهای قضایی آموزش ببینند. کسانی که بتوانند قوانین را از عرف، تشخیص دهند و راه های اجرای قانون را به خوبی بدانند و رعایت کنند.

افغانستان بعد از حدود سی سال، پس از سقوط طالبان برای اولین توانست دوباره نهاد قانونگذاری یعنی مجلس نمایندگان را تاسیس کند. مجلسی که انبوهی از قوانین را باید تصویب می کرد، قوانین گذشته را باید تغییر می داد و مفاهیم و معیارهای جدید و تازه ای را وارد قوانین افغانستان می کرد.

به عنوان نمونه، قوانینی تجارت و سرمایه گذاری دیگر پاسخگوی نیاز های جدید نبود، قانون مطبوعات با فضای رسانه ای جدید در افغانستان همخوانی نداشت و دهها مورد از این قبیل.

افغانستان میثاقهای بین المللی متعددی را نیز امضا کرده بود که بر اساس آن ناگزیر بود شماری از قوانین را به گونه ای تغییر دهد که این میثاقهای بین المللی نقض نشوند.

مجلس نمایندگان در نخستین دوره کاری اش بعد از حدود سی سال، باید با سرعت و شتاب بیشتری عمل می کرد تا خلاء قانونی در این کشور هرچه زودتر جبران شود.

تصویب قانون اساسی جدید راه را برای تصویب قوانین دیگر باز کرده بود و از همین رو مجلس نمایندگان توانست دهها قانون را تصویب کند، اما حالا وزیر عدلیه می گوید که شماری از قوانین همخوانی چندانی با قانون اساسی ندارد و باید مورد بازنگری قرار گیرد.

مشکل، تنها بازنگری قوانین یا نبود قوانین در برخی موارد نیست، مشکل دیگر این است که شماری از قوانین تصویب شده به منصه اجرا گذاشته نشده اند. از جمله قانون محو خشونت علیه زنان و قانون جزا بر تخلفات کودکان.

حالا وزیر عدلیه افغانستان می گوید برای تعدیل شماری از قوانین و همچنین تصویب قوانین جدید از سوی مجلس نمایندگان تلاش خواهد کرد.

هفته پیش وزیر فرهنگ افغانستان نیز در گفتگو با بی بی سی گفت، با شروع کار مجلس نمایندگان، طرح تعدیل قانون رسانه ها را به مجلس ارائه خواهد کرد.

وزیر عدلیه افغانستان درحالی از نیاز به قوانین جدید و تعدیل شماری از قوانین سخن می گوید که جنجال برسر نتیجه انتخابات پارلمانی هنوز کاملا پایان نیافته است.

با آنکه کمیسیون انتخابات بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات، به اعضای مجلس جدید کارت عضویت داد، اما دادستانی کل هنوز به لزوم بررسی های بیشتر در مورد نتایج انتخابات اصرار دارد.

دولت افغانستان هفته پیش اعلام کرد دادگاه ویژه ای را برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی ایجاد خواهد کرد.

مطالب مرتبط