درخواست سازمان ملل برای کمک غذایی به 'هفت میلیون افغان آسیب‌پذیر'

چالیس مکدونا
Image caption خانم مک‌دونا گفت که برای کمک به بیش از هفت میلیون نفر در معرض خطر گرسنگی، به چهار صد میلیون دلار نیاز است.

برنامه جهانی غذا (WFP) وابسته به سازمان ملل گفته که برای کمک به بیش از هفت میلیون افغان آسیب پذیر در سال ۲۰۱۱ میلادی به چهار صد میلیون دلار نیاز است.

این سازمان در حالی از احتمال بروز مشکلات در زمینه امنیت غذایی هشدار می دهد که تا کنون در افغانستان از ریزش باران و برف خبری نیست و این موضوع باعث نگرانی بسیاری در مورد وضعیت محصولات کشاورزی شده است.

چالیس مک‌دونا، سخنگوی برنامه جهانی غذا به بی‌بی‌سی گفت که این سازمان در نظر دارد که در سال آینده میلادی به بیش از هفت ملیون نفری که به دلیل خشک سالی، ادامه خشونت و فقر با کمبود مواد غذایی رو به رو هستند، کمک کند.

خانم مک‌دونا گفت: "برای این که در سال ۲۰۱۱ بتوانیم به ۷.۳ میلیون افغان آسیب پذیر امدادرسانی کنیم، به ۴۰۰ ملیون دلار نیاز داریم. این رقمی است که ما تا آخر سال به آن نیاز خواهیم داشت."

او افزود: "ما منابع کافی برای ادامه فعالیت های مان در ماه اول سال را در اختیار داریم، اما به حمایت های مالی بیشتری برای امدادرسانی تا پایان سال نیاز داریم."

کمک جهانی

برنامه جهانی غذا برای تامین این مقدار پول خواستار کمک جامعه جهانی شده است.

این در حالی است که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز اوائل ماه جاری میلادی در گزارشی در باره افغانستان، هشدار داد که کمبود اعتبارات مالی، برخی از پروژه های سازمان غذایی جهان در این کشور را به مخاطره خواهد انداخت.

اما آن گونه که خانم مک‌دونا گفت اگر نهادهای کمک کننده، پول مورد نیاز را در اختیار سازمان غذایی جهان قرار ندهند، روند امدادرسانی به نیازمندان کندتر خواهد شد.

Image caption بیش از هفت ملیون نفر در افغانستان به دلیل خشک سالی، خشونت و فقر، با کمبود مواد غذایی رو به رو هستند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا هشدار داد در صورت ناکافی بودن میزان بارندگی در سال ۲۰۱۱ میلادی، افغانستان با مشکل امنیت غذایی رو به رو خواهد شد.

خانم مک‌دونا گفت: "اگر ما کمک مورد نیاز را دریافت نکنیم، مجبوریم که بخشی از فعالیت های خود را در زمینه امنیت غذایی درازمدت در افغانستان کاهش دهیم. این موارد شامل برنامه کار در مقابل غذا، بازسازی شبکه های آبرسانی و همچنین برنامه های راهسازی و تقویت زیرساخت های محلی است."

وی افزود: "بنا بر این، در صورتی که ما با مشکل کمبود بودجه رو به رو شویم، برنامه های دراز مدت اولین بخشی خواهد بود که آسیب می بیند."

مقامهای برنامه جهانی غذا از افزایش قیمت مواد غذایی ابراز نگرانی کرده و گفته اند که در چنین وضعی، افزاد آسیب‌پذیر با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

آنها گفته اند که به همین دلیل به منظور تامین پول مورد نیاز برای اجرای طرح های خود، گفتگوهای خود با منابع کمک کننده را با جدیت دنبال می کنند.