شمار مربیان نظامی آمریکایی در افغانستان افزایش می یابد

جانت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی آمریکا
Image caption ناپولیتانو: آموزش نیروهای مرزی بسیار مهم است، به دلیل این که جزئی از برنامه های ملی برای آوردن ثبات یک کشور است.

جانت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی آمریکا در سفری به کابل گفته است که این کشور مربیان بیشتری را برای آموزش نیروهای مرزی و مقام های گمرگی افغان، اعزام خواهد کرد.

خانم ناپولیتانو در یک نشست خبری در کابل گفت که در جریان سال ۲۰۱۱ میلادی، شمار مربیان آمریکایی که نیروهای مرزی افغانستان را آموزش می دهند، از ۲۵ به ۵۲ نفر افزایش خواهد یافت.

این مقام آمریکایی، آموزش نیروهای مرزی افغان را گامی حیاتی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان عنوان کرد. در حال حاضر آموزش نیروهای مرزبان افغان، به عهده متخصصان اداره امنیت داخلی آمریکا است. پایگاه عمده عملیاتی آنان در پنج میلی منطقه مرزی تورخم، در شرق افغانستان موقیعت دارد.

خانم ناپولیتانو که روز جمعه، ۱۰ جدی/دی وارد افغانستان شد، از این پایگاه دیدن کرد.

او حفاظت از مرزهای افغانستان را مسئله ای "فوق العاده مهم" برای تامین ثبات در این کشور خواند و گفت که نیاز است تا نیروهای افغان در این زمینه بیشتر آموزش ببینند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا گفت: "حفاظت از مرزها مثل حفاظت از شهرها به وسیله ماموران پلیس صورت نمی گیرد. در حفاظت از مرزها به روش های مختلف و قوانین متفاوت نیاز است. پس آموزش نیروهای مرزی بسیار مهم است، به دلیل این که جزئی از برنامه های ملی برای آوردن ثبات به یک کشور است. این مرزها می تواند مرز مشترک افغانستان با پاکستان و دیگر کشورهای هم مرزش باشد."

در حال حاضر ۲۵ تن از متخصصان اداره امنیت داخلی آمریکا در بخش های مهاجرت، گمرگات، حفاظت از مرز در افغانستان فعالیت دارند که نیروهای افغان را در زمینه حفاظت از مرزها آموزش می دهند.

خانم ناپولیتانو گفت: "همزمان با تغییر تلاش های نظامی به غیرنظامی، ما شمار نفرات واحدهای آموزش مرزی را که به افغانستان می فرستیم، افزایش می دهیم تا منابع لازم در این کار داشته باشند و آموزش به گونه درست پیش برود. من مطمئنم که با این اقدام فرصت های جدید برای آموزش در بخش حفاظت از مرزها و گمرگها فراهم می شود."

جلوگیری از انتقال غیرقانونی میلیاردها دلار پول نقد از افغانستان، در صدر برنامه های همکاری آمریکا با افغانستان قرار دارد.

بر اساس آمار پلیس و منابع استخباراتی افغانستان، از سال ۲۰۰۷ تاکنون حدود سه میلیارد دلار به گونه غیرقانونی از این کشور بیرون برده شده است. به گفته این منابع، بخش اعظم این پول به دوبی انتقال یافته است.

اکنون آمریکا تلاش دارد تا با آموزش نیروهای مرزی افغان از ادامه بی ثباتی هایی که از مشکلات مرزی ناشی می شود، جلوگیری کند.