افزایش حمایت مالی آمریکا از نیروهای امنیتی افغانستان

سرباز افغان
Image caption نیروهای امنیتی افغانستان سال خونینی را پشت سر گذاشته اند

وزارت دفاع افغانستان خبر داده است که حمایت مالی آمریکا از نیروهای امنیتی افغانستان در سال جدید میلادی، تا نزدیک به دو برابر افزایش خواهد یافت.

مقامات افغان ابراز امیدواری کرده اند که این مسئله، به تقویت بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان منجر شده و توانایی این نیروها را در مبارزه با پیکارجویان افزایش دهد.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد، نیروهای افغان در سال ۲۰۱۱ میلادی، در موقعیت بهتری قرار خواهند داشت.

ژنرال عظیمی گفت: "در سال ۲۰۱۰، بودجه آمریکا برای نیروهای امنیتی افغانستان شش میلیارد دلار بود، و این بودجه در سال ۲۰۱۱، به یازده میلیارد دلار افزایش پیدا می کند."

او افزود: "این ما را امیدوار می کند که تعداد نیروهای امنیتی و توانایی این نیروها به تناسب سال گذشته بهبود یافته و به تجهیزات بهتری دسترسی خواهیم یافت."

افغانستان از نظر نظامی، سال سرنوشت سازی را پیش رو دارد.

براساس برنامه ای که آمریکا و بریتانیا، دو متحد اصلی افغانستان در مبارزه با تروریسم اعلام کرده اند، انتظار می رود از تابستان سال جدید میلادی، روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شود.

قرار است تا سال ۲۰۱۴ تمامی نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و مسئولیت این کشور به نیروهای افغان واگذار شود.

اما پیش از این، جامعه جهانی و به ویژه آمریکا، نیاز دارد تا هزینه های هنگفتی را صرف افزایش توانایی نیروهای افغانستان کند، مربیان بیشتری به این کشور بفرستد و اطمینان حاصل کند که نیروهای امنیتی افغانستان، هم رشد کیفی و هم رشد کمی دارند.

به نظر می رسد افزایش بودجه نیروهای امنیتی افغانستان از طرف آمریکا در سال ۲۰۱۱ نیز بخشی از این تلاشها برای زیاد کردن ظرفیت نیروهای افغان است.

مطالب مرتبط