نشریات کابل: یکشنبه ۱۲ جدی

پخش تصاویر پناهجویان افغان در مرز ایران از طریق یک تلویزیون خصوصی افغانستان، و بررسی افغانستان در سال گذشته میلادی، مسایل بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار به بهانه فرارسیدن سال جدید میلادی، آنچه را که در افغانستان ظرف یک سال اخیر اتفاق افتاد، بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که وضعیت در افغانستان، چه در بعد سیاسی و چه در بعد نظامی، رضایت بخش نبوده و نشانه های از بهبود این وضعیت در سال جدید میلادی نیز به چشم نمی خورد.

نویسنده ماندگار ادامه داده که تلفات نیروهای افغان و خارجی در سال 2010 در افغانستان، به شکل بی سابقه ای افزایش یافت و در مسایل سیاسی و انتخاباتی نیز، افغانستان "دو انتخابات سرشار از تقلب و جعلکاری" را تجربه کرد.

نویسنده افزوده: "در انتخابات ریاست جمهوری، حداقل کسی که حالا زمام امور کشور را در دست دارد، بیش از یک میلیون رای تقلبی او در اثر بررسی های کمیسیون شکایات انتخاباتی باطل اعلام شد." و به نوشته روزنامه، در انتخابات پارلمانی نیز، "مداخلات" نهادهای قضایی افغانستان به شدت وجود داشته است.

روزنامه راه نجات نیز در سرمقاله خود به همین مسئله پرداخته و نوشته است که افغانستان سال جدید میلادی را با خبرهای ناخوش آیندی که از سوی مقامات افغان ارایه شد، آغاز کرد.

این روزنامه نوشته که وزارت دفاع افغانستان در نخستین روز آغاز سال جدید میلادی، از امکان افزایش خشونتها در افغانستان ظرف این سال خبر داد.

راه نجات نوشته است که افزایش سربازان خارجی در افغانستان، به بهبود اوضاع در این کشور کمک نکرده است و حملاتی که در اواخر سال 2010 صورت گرفت، نشان داد که طالبان هنوز در برابر نیروهای خارجی با قوت ایستاده است.

روزنامه هشت صبح به تصاویر ویدیوئی از پناهجویان افغان در ایران پرداخته که اخیرا از طریق یک تلویزیون خصوصی افغانستان پخش شد.

در این تصاویر، کشته و زخمی های پناهجویان افغان در مناطق مرزی افغانستان و ایران نشان داده می شود، در حالی که "ایرانی های" حاضر در محل توجهی به این وضعیت ندارند.

روزنامه هشت صبح نوشته که اگرچه مقامات سفارت ایران در کابل این تصاویر را "ساختگی" خوانده اند، اما به باور "مردم افغانستان" این تصاویر نمی تواند دور از حقیقت باشد.

نویسنده به این باور است که بدرفتاری ایرانی ها با پناهجویان افغان، از سالها تا حالا ادامه داشته است، بدون اینکه به نوشته روزنامه، دولت افغانستان به این وضعیت رسیدگی لازم کرده باشد.

هشت صبح نوشته که موجودیت بیکاری و فقر در افغانستان، افغانها را مجبور می کند تا برای یافتن نان به ایران مهاجر شوند، در حالی که به نوشته روزنامه، نه دولت ایران و نه دولت افغانستان، به فکر بهبود وضعیت این پناهجویان هستند.

روزنامه افغانستان با توجه به این تصاویر ویدیوئی، برخورد ایران با پناهجویان افغان را "غیرانسانی" توصیف کرده است.

روزنامه سرنوشت ابراز نگرانی کرده است که فعالیت گروه های مسلح غیرقانونی، یکبار دیگر در افغانستان شدت گرفته است.

این روزنامه نوشته که فعالیت اینگونه گروه ها، امنیت مردم افغانستان را هر روز با خطر روبرو می کند.

نویسنده سرنوشت ادعا کرده که بخشی از این گروه ها، مربوط به کسانی است که در انتخابات پارلمانی افغانستان برنده اعلام شده اند و حالا با استفاده از موقف این افراد، یک بار دیگر وارد میدان شده اند.

روزنامه دولتی انیس، از "تلاشهای" دولت افغانستان برای تامین امنیت در این کشور ستایش کرده و نوشته که تشکیل شورای عالی صلح، "اوج فعالیت های صلح" دولت افغانستان در 9 سال اخیر بوده است.

مطالب مرتبط