نگرانی افغانستان از ادامه توقیف تانکرهای سوخت از سوی ایران

پطرول
Image caption ظرف دو روز اخیر، قیمت تیل (بنزین) در کابل افزایش یافته است

دولت افغانستان نسبت به ادامه توقیف تانکرهای مواد سوخت این کشور در مرزهای ایران، ابراز نگرانی کرده است.

وحید عمر، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید که دولت افغانستان کماکان تلاش دارد تا مقامات ایرانی قانع کند که به این تانکرها اجازه حرکت بدهند.

هزار و ششصد تانکر افغانستان که حامل مواد سوخت است، چند هفته پیش در مرزهای ایران متوقف شده و اجازه ورود به خاک افغانستان را ندارند.

مقام های افغان که تصور می کنند ایران برای جلوگیری از رسیدن این سوخت به نیروهای ناتو در افغانستان، دست به این اقدام زده، گفته اند که مواد سوخت این تانکرها در بازارهای محلی افغانستان به مصرف می رسد.

محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هفته پیش با مقامات ایرانی در تهران دیدار کرد و گزارش شده است که مساله توقیف این تانکرها، از مسایل اصلی مطرح در این گفتگوها بوده است.

به دنبال این دیدار، تلویزیون دولتی افغانستان گزارش کرد که ایران به این تانکرها مجوز حرکت داده است و براساس گزارش رئیس کمرگ شهر هرات، شماری از این تانکرها به سوی افغانستان حرکت کردند.

اما حالا معلوم شده است که هنوز اجازه رسمی حرکت به تمامی این تانکرها داده نشده است.

این مساله، در جلسه شورای وزرای افغانستان نیز مطرح شده و وزیر تجارت افغانستان مامور شده است تا این موضوع را با مقامات مسئول ایرانی در میان بگذارد.

مقام های افغان ابراز نگرانی کرده اند که ادامه توقیف این تانکرها در مرزهای ایران، باعث افزایش قیمت مواد سوختی در افغانستان خواهد شد.

ظرف دو روز اخیر، بهای بنزین در کابل، پایتخت، افزایش یافته است، اما معلوم نیست که این مساله ناشی از توقیف تانکرهای سوخت در ایران بوده، یا عوامل دیگری داشته است.

مطالب مرتبط