به روز شده:  12:33 گرينويچ - سه شنبه 04 ژانويه 2011 - 14 دی 1389

سیاست افغانستان

سفر هیات شورای عالی صلح افغانستان به اسلام آباد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیاتی از شورای عالی صلح افغانستان، برای دیدار با مقامات ارشد دولت پاکستان، رهسپار اسلام آباد شده است.

یک اعلامیه منتشر شده از سوی شورای عالی صلح گفته است که این سفر، به دعوت یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان انجام شده و قرار است چهار روز ادامه یابد.

گفته شده است که هیات شورای عالی صلح، در دیدار خود با مقامات پاکستانی، در مورد برنامه های افغانستان در زمینه مذاکره و گفتگو با طالبان بحث کرده و خواستار حمایت پاکستان از این روند خواهد شد.

برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح و رئیس جمهور پیشین افغانستان، در راس این هیات قرار دارد.

این نخستین سفر اعضای شورای عالی صلح به بیرون از افغانستان و انتخاب پاکستان به عنوان اولین مقصد سفر خارجی هیات شورای عالی صلح، نشان می دهد که این شورا برای نقش پاکستان در چگونگی مذاکرات صلح با طالبان اهمیت ویژه ای قایل است.

اعضای شورای عالی صلح افغانستان

مذاکرات صلح با طالبان، موضوع اصلی گفتگو میان هیات افغانی و مقامات پاکستان خواهد بود

دولت افغانستان بارها اعلام کرده است که ریشه طالبان در مناطقی از خاک پاکستان است و آنها در مناطق قبائلی پاکستان آموزش می بینند و از همانجا تجهیز می شوند.

پاکستان یکی از سه کشوری بود که امارت اسلامی طالبان را در افغانستان به رسمیت شناخت، شماری از دیپلماتهای غربی و نیز فرماندهان نظامی ائتلاف و ناتو نیز، بارها گفته اند که ملا محمد عمر رهبر طالبان و شمار دیگر از افراد کلیدی این گروه در شهر کویته پاکستان هستند و با دولت پاکستان رابطه دارند.

سازمان استخباراتی ارتش پاکستان (آی اس آی) نیز بارها به حمایت از گروه های شورشی افغان بویژه طالبان، متهم شده است. اتهامی که مقامهای پاکستانی بارها آنرا رد کرده اند.

اما در سالهای اخیر، نا امنی ها و حملاتی که از سوی گروه طالبان انجام می شود، پاکستان را نیز نا امن کرده است و این مسئله، توانایی پاکستان در زمینه "کنترل" طالبان را زیر سوال می برد.

افغانستان امیدوار است تا برای مبارزه مشترک با طالبان در هر دو سوی مرز، فضای اعتماد میان دو کشور تقویت شود.

هیات شورای عالی صلح در حالی برای جلب نظر پاکستان در مورد مذاکره با طالبان به آن کشور سفر می کند که یوسف رضا گیلانی نخست وزیر این کشور به سختی برای حفظ دولت کنونی تلاش می کند.

حزب (متحده قومی غورزنگ) دو روز قبل از دولت ائتلافی خارج شد و این مساله، دولت پاکستان را با چالش جدی مواجه کرده است.

در همین حال عطاالله لودین معاون شورای عالی صلح در گفت و گو با بی بی سی گفت، این سفر از قبل برنامه ریزی شده بود و او نیز می پذیرد که ممکن است با توجه به بحران سیاسی پاکستان، نتایج چندان مثبتی به دنبال نداشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.