نشریات کابل: سه شنبه 14 جدی

توقف تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای ایران، بحث ایجاد پایگاه های دایمی آمریکا در افغانستان و سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان، از مسایل بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه دولتی هیواد به بهانه توقف تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای ایران، روابط این کشور را با همسایه هایش بررسی کرده است.

هیواد نوشته که قانون اساسی افغانستان حکم می کند که این کشور روابط اش با کشورهای خارجی را براساس حسن نیت تنظیم کند و در مقابل، از سایر کشورها نیز انتظار مشابه دارد.

نویسنده به این باور است که توقف دادن تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای ایران، در شرایطی که سرما در افغانستان شدت گرفته است، نشانی از همسایگی خوب و مناسب نیست.

روزنامه سرنوشت نیز به همین مسئله پرداخته و رفتار ایران در برابر مردم افغانستان را "دشمنانه" توصیف کرده است.

این روزنامه نوشته که اگرچه ایران و افغانستان در ظاهر یکی دیگر را "برادر" خطاب می کنند، اما برخورد ایران در عمل با افغانستان، برادرانه نبوده است.

سرنوشت ادعا کرده است که مقامات ایرانی، در سفر اخیر قسیم فهیم, معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به این کشور، به آقای فهیم یک تفنگ هدیه دادند و نویسنده با توجه به این مسئله نوشته است: "افغانها به تفنگ نه، بلکه به تیل (بنزین) نیاز دارند."

نویسنده افزوده است که توقف دادن تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای ایران، در نخستین مرحله به افغانهایی آسیب می رساند که ایران بر داشتن "روابط برادرانه و روابط اسلامی" با آنها تاکید دارد.

روزنامه هشت صبح به اظهارات اخیر یک سناتور آمریکایی پرداخته که خواستار ایجاد چند پایگاه دایمی آمریکا در افغانستان برای مبارزه با شورشگری ها در این کشور شده است.

این درخواست در حالی صورت گرفته است که آمریکا در نظر دارد تمامی نظامیان خود را تا سال 2014 از افغانستان بیرون کند، اما موجودیت این پایگاه ها، در صورتی که آمریکا با آن توافق کند، حضور نظامی آمریکا در افغانستان را فراتر از 2014 خواهد برد.

نویسنده هشت صبح به این باور است که چنین اقدامی، حس مسئولیت پذیری را در نیروهای امنیتی افغانستان کاهش داده و این تصور را به میان می آورد که مبارزه با شورشیان، وظیفه اصلی آنها نیست، بلکه پایگاه های آمریکایی برای این کار حضور دارند.

این روزنامه افزوده که وضعیت در ده سال اخیر نیز چنین بوده است، و چون نیروهای خارجی ابتکار عمل را بدست داشته اند، نیروهای افغان در پیش برد عملیات های نظامی، احساس مسئولیت نکرده اند.

روزنامه راه نجات به سفر هیاتی از شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان پرداخته و این سفر را در زمینه قناعت دادن پاکستان برای همکاری با برنامه های مصالحه افغانستان مهم دانسته است.

این روزنامه نوشته که پاکستان، مقصد نخستین سفر خارجی شورای عالی صلح افغانستان است و این مسئله می رساند که این کشور نقش مهمی را در مذاکرات صلح با طالبان خواهد داشت.

اما نویسنده راه نجات افزوده که برای دریافتن نتایج این سفر و اینکه آیا مقامات پاکستانی حاضر به همکاری با شورای عالی صلح افغانستان خواهند بود یا خیر، نیاز به گذشت زمان است.

روزنامه ویسا با توجه به ادامه نا امنی و تلفات غیرنظامیان در افغانستان، مسئولان دولتی این کشور را به "بی تفاوتی" متهم کرده است.

این روزنامه نوشته که هر سال، هزاران نفر در افغانستان بدون اینکه گناهی داشته باشند، از سوی نیروهای خارجی و یا افراد مربوط به گروه های مسلح مخالف کشته می شوند اما مقامات افغان، تنها به ابراز تاسف بسنده کرده و تصور می کنند که با این کار، وظیفه خود را اجرا کرده اند.

ویسا همچنین نوشته که رسانه های داخلی و بین المللی نیز آنگونه که لازم است، اصل حوادث و جریانات موجود در افغانستان را بازتاب نمی دهند و آنچه در رسانه ها منتشر می شود، "تصاویر مسخ شده" جنگ است که هیچ تاثیری برجا نمی گذارد.

مطالب مرتبط