نشریات کابل: چهارشنبه 15 جدی

هفتمین سالروز تصویب قانون اساسی افغانستان، موضوع اصلی تحلیل های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح سرمقاله خود را به مراسم روز گذشته برای تجلیل از سالروز تصویب قانون اساسی افغانستان اختصاص داده و به این بهانه، "قانون گریزی" مقامات افغان را بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در این مراسم گفت که "خارجی ها" در اجرای قانون اساسی افغانستان مداخله می کنند، اما نویسنده افزوده که انداختن بار ملامت به دوش خارجی ها و نادیده گرفتن مسئولیت خود افغانها در این رابطه، "غیرواقعبینانه" است.

این روزنامه نوشته که وقتی مقامات دولتی افغانستان به قانون اساسی کشورشان ارزش قایل نیستند، چگونه می توان خارجی ها را مقصر دانست.

هشت صبح مقامات عالی رتبه افغانستان را به بی توجهی به قانون اساسی این کشور متهم کرده و به این شعر معروف اشاره کرده است که: اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی – کشند لشکریانش همه درخت از بیخ.

روزنامه راه نجات نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته که قانون اساسی افغانستان از بسیاری جهات یک قانون "مدرن و خوب" است اما به هر اندازه این قانون عالی باشد، تا زمانی که عملا به اجرا گذاشته نشود، تغییری در زندگی مردم نمی آورد.

نویسنده به این باور است که زمینه های تطبیق قانون اساسی افغانستان تا حالا در بسیاری جهات فراهم نشده است.

روزنامه از جمله به عدم برگزاری انتخابات شهرداری ها و عدم ایجاد شورای ولسوالی ها اشاره کرده که در قانون اساسی افغانستان صراحت دارد، اما تا هنوز اجرا نشده است.

روزنامه نخست در سرمقاله خود با توجه به اظهارات رئیس جمهور کرزی که "خارجی ها" را به نقض قانون اساسی افغانستان متهم کرد، به طعنه نوشته است: "پس از هفت سال دهن کجی به قانون اساسی، اکنون خارجی ها متهم ردیف اول نقض قانون اساسی" شناخته می شوند.

این روزنامه برعکس، ریاست جمهوری افغانستان و مراجع عدلی و قضایی این کشور را به عدم پیرویی از قانون اساسی متهم کرده و در این رابطه، به چندین مورد تفسیر دادگاه عالی از قانون اساسی و اخیرا، تشکیل دادگاه ویژه برای رسیدگی به شکایات انتخابات پارلمانی اشاره کرده است.

روزنامه آرمان ملی نیز از اظهارات روز گذشته آقای کرزی به تندی انتقاد کرده و نوشته که "رئیس جمهور می خواهد برف بام خود را به بام خارجی ها بی اندازد."

این روزنامه نوشته که مقامات ارشد افغانستان، از جمله ریاست جمهوری این کشور، هر زمانی که خواسته اند از قانون اساسی بنا بر منافع خودشان استفاده کرده و در مواردی که لازم ندیده اند، مواد قانون اساسی را مسکوت گذاشته اند.

روزنامه ویسا نیز سرمقاله خود را با مضمون مشابهی زیر عنوان "هفتمین سالروز مظلومیت قانون اساسی" نوشته است.

و روزنامه دولتی هیواد نوشته است که عملی کردن قانون اساسی "به تعهد ملی" نیاز دارد.

مطالب مرتبط