به روز شده:  11:38 گرينويچ - چهارشنبه 05 ژانويه 2011 - 15 دی 1389

اقتصاد افغانستان

افغانها به توقیف تانکرهای سوخت از سوی ایران اعتراض کردند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دهها نفر در اعتراض به افزایش قیمت تیل (بنزین) در کابل، در برابر سفارت ایران در این شهر دست به تظاهرات زدند.

انتخاب محل سفارت ایران برای این تظاهرات، به دلیل اقدام اخیر این کشور به توقیف صدها تانکر حامد مواد سوخت افغانستان در مرزهای شرقی ایران است.

ایران ادعا می کند که برای جلوگیری از دسترسی نیروهای آمریکایی و ناتو به این مواد سوخت، مانع از عبور این تانکرها از مرزهای افغانستان می شود.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران به نقل از فدا حسن مالکی، سفیر ایران در کابل گزارش کرده است که ایران نگران استفاده نیروهای خارجی از مواد سوختی است که از طریق خاک ایران به افغانستان وارد می شود.

براساس این گزارش، آقای مالکی گفته است که نگرانی خود را در این رابطه با مقامات افغان نیز در میان گذاشته است، اما دولت افغانستان می گوید که مقصد این مواد سوخت، بازارهای افغانستان و خانه های مردم عادی این کشور است.

تظاهرات در برابر سفارت ایران در کابل - عکس از آرشیو

تظاهرات در برابر سفارت ایران در کابل - عکس از آرشیو

در یک هفته اخیر، قیمت تیل در شهر کابل افزایش یافته است و این مسئله، در فصل سرما در افغانستان، خانواده های افغان را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

اعتراضها در این رابطه، اخیرا در رسانه های داخلی افغانستان به شدت مطرح بوده و حالا این اعتراض ها به راه اندازی تظاهرات در این شهر انجامیده است.

معترضان که عمدتا جوانان بودند، شعارهای چون "نمی خواهیم مستعمره کشورهای همسایه شویم" سر دادند.

این معترضان، در کنار انتقاد از اقدام ایران به توقیف تانکرهای مواد سوخت، از شهروندان افغان خواستند تا برای کاهش مصرف مواد سوخت، از وسایط نقلیه ای چون دو چرخه استفاده کنند.

خود معترضان نیز به شکل سمبولیک، سوار بر دو چرخه ها شده بودند.

تقریبا همه مواد سوختی افغانستان از خارج از این کشور و حدود سی در صد آن از ایران تامین می شود.

اما تانکرهایی که در مرزهای شرقی ایران توقیف شده اند، حامل بنزین، گازوئیل و نفت سفید هستند که از کشورهای عراق، ایران، قزاقستان و ترکمنستان خریداری شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.