حمله طالبان به یکی از بزرگان قومی هلمند به دلیل مذاکره صلح

افراد طالبان
Image caption طالبان با مذاکره با دولت افغانستان مخالف هستند

افراد مربوط به گروه طالبان، یکی از بزرگان قومی را که برای ایجاد آتش بس در جنوب افغانستان با دولت این کشور وارد گفتگو شده بود، مورد حمله قرار داده اند.

این فرد که از او با نام سید بادار آغا یاد شده است، در شهر ساروان قلعه ولسوالی سنگین، نخست از سوی افراد مسلح ربوده شد و بعد مورد لت و کوب قرار گرفت.

خبرنگاران می گویند طالبان در گذشته نیز با بزرگان قومی در ولسوالی سنگین که خواستار مذاکره با دولت افغانستان بوده اند، رفتار مشابهی داشته اند، اما این برخوردها موقتی بوده است.

گزارش شده است که ملا محمد عمر، رهبر گروه طالبان، فرمان کشتن افرادی را صادر کرده است که در چنین مذاکراتی با دولت افغانستان وارد می شوند.

سید بادار آغا همراه با یک گروه چهل نفری از بزرگان قومی در مورد برقراری آتش بس احتمالی در ولسوالی سنگین با دولت افغانستان وارد مذاکره شده بود.

براساس گزارشها، این گروه به همین منظور مقامات خارجی و افغان، از جمله والی هلمند دیدار کرده بودند.

منابع ناتو در افغانستان اخیرا با انتشار اعلامیه ای گفته اند که در نتیجه مذاکره با یک گروه چهل نفری از بزرگان قومی، به یک توافق صلح دست یافته اند.

یک سخنگوی ناتو گفت که نام هفت نفر از فرماندهان محلی طالبان نیز در فهرست کسانی دیده می شود که آتش بس را قبول کرده اند.

منابع محلی گزارش کرده اند که براساس این توافق، طالبان به سربازان خارجی حمله نمی کنند و نیروهای گشت امنیتی در منطقه نیز فقط از سربازان افغان تشکیل خواهد یافت و نیروهای خارجی در این گشت ها مشارکت نخواهند داشت.

در استقبال از این توافق، دولت افغانستان یک فرمانده محلی طالبان را از زندان آزاد کرد.

با اینهمه، طالبان بعدا یکی از افرادی را که این مذاکرات حضور داشت، لت و کوب کردند.

برخی منابع محلی به بی بی سی گفته اند که طالبان به این بزرگ قومی اجازه نداده اند تا برای درمان، از روستا بیرون برود.

منابع طالبان تا حالا رسما در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

طالبان با هر گونه تلاش برای مذاکره و مصالحه با دولت افغانستان مخالفت کرده و گفتگو با حکومت را مشروط به خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان دانسته اند.

در مقابل، دولت افغانستان امیدوار است تا از طریق تشویق طالبان به بازگشت به زندگی غیرنظامی و مذاکرات آشتی، به خشونت در این کشور پایان دهد.

مطالب مرتبط