'دو هزار جریب زمین غصب شده دولتی در هرات بازپس گرفته شد'

والی و شهردار هرات
Image caption داوود صبا والی و سلیم تره کی شهردار هرات می گویند، ٢هزارجریب زمین غصب شده دولتی را بازپس گرفته اند

مقام های دولتی در هرات می گویند حدود دو هزار جریب زمین دولتی را از "غاصبان زمین" بازپس گرفته اند.

داوود صبا، والی هرات، در یک کنفرانس خبری گفت، روند بازپس گیری زمین های دولتی از افراد غاصب توسط کمیسیونی که به این منظور تشکیل شده ادامه خواهد یافت.

مقام های دولتی در هرات می گویند بیش از ٩٠ هزار جریب زمین دولتی در سالهای گذشته غصب شده و آنگونه که محمد سلیم تره کی، شهردار هرات، در کنفرانس خبری مشترک با والی این ولایت اعلام کرده، قرار است تمامی زمین های غصب شده در سه مرحله باز پس گرفته شوند.

والی هرات می گوید کمیسیونی به این منظور و بر اساس فرمان رئیس جمهوری تشکیل شده است و او خودش ریاست این کمیسیون را به عهده دارد.

شماری از خانواده ها در سالهای اخیر به دلیل خشک سالی، از ولایات همجوار هرات از جمله ولایت های غور و بادغیس، به هرات رفته و حومه شهر خانه ساخته اند، دولت می گوید زمینهایی که این خانه ها در آن ساخته شده ملکیت دولت است و غصب شده است.

بیشتر خانه هایی که مهاجران غور و بادغیس ساخته اند، موقتی و گلین (کاه گلی) است.

اما در داخل شهر هرات از جمله در منطقه ای موسوم به گازرگاه، نیز خانه های شیک و گران قیمتی ساخته شده که مقام های محلی در هرات می گویند این خانه ها بر زمین های غصب شده دولتی بنا شده اند.

رسیدگی به مساله غصب ملکیت های دولتی پیش از این نیز در هرات خبر ساز شده بود، اما این بار به نظر می رسد مقام های محلی جدی تر از گذشته برای باز پس گیری املاک غصب شده وارد عمل شده اند.

اخیرا مقامهای محلی در هرات با تخریب خانه ها و ساختمان هایی که در منطقه ای موسوم به "رود قارون" در ناحیه دوازدهم شهر هرات موقعیت داشت، روند باز پس گیری زمین های غصب شده دولتی را آغاز کردند.

این اقدام مقام های دولتی سبب شد شماری از مردم محل در اعتراض به این اقدام، دست به تظاهرات زده و برای دقایقی شاهراه هرات- اسلام قلعه را با آتش زدن چند حلقه تایر (لاستیک ماشین) بستند.

تظاهرات کنندگان ادعا دارند که آنها مالکان قانونی خانه های تخریب شده هستند و زمینی که این خانه ها در آن ساخته شده بود، ملکیت دولت نیست.

اما مقام های دولتی چنین ادعایی را شدیدا رد کرده و تاکید دارند که در دولتی بودن این املاک شکی نیست.

غلام محمد رحمانی، رئیس عدلیه هرات می گوید در صورتی که مدعیان سندی در دست دارند که نشان دهد آنها قانون مالک آن زمینها هستند، می توانند به کمیسیون باز پس‌گیری زمین های دولتی مراجعه کنند تا به شکایات شان رسیدگی شود.

به گفته مقام های محلی در هرات، بیش از ٩٠ هزار جریب زمین در این ولایت در چند سال گذشته از سوی افراد مختلف غصب شده است.

مقام های دولتی در هرات همچنین تاکید کرده اند که هر کسی که املاک دولتی را غصب کرده باشد شدیدا مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

مسئله غصب زمین های دولتی در حال حاضر از چالش های عمده در برابر دولت افغانستان شمرده می شود و کمتر شهری در این کشور به شمول کابل، پایتخت افغانستان، می توان یافت که از غصب املاک دولتی در امان مانده باشد.

معمولا مقام های دولت افغانستان غاصبان املاک دولتی را افرادی زورمند معرفی می کنند، اما تاکنون نام فرد یا گروه مشخصی را به طور رسمی به عنوان غاصب زمین های دولتی اعلام نکرده اند.

مقام های دولتی در پایتخت افغانستان نیز تلاش هایی را به منظور باز پس گیری زمین های غصب شده آغاز کرده اند، اما این تلاش ها تا کنون نتیجه چندانی نداده است.

مطالب مرتبط