ناتو هواپیماهای آواکس وارد افغانستان می‌کند

جوزب بلاتس
Image caption آقای بلاتس گفت که سیستم رادار به دلیل مخالفت برخی همسایگان افغانستان در دو سال پیش نصب نشد

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده است هواپیماهای "آواکس" را، که مجهز با رادارهای پیشرفته است، وارد افغانستان کند.

قرار بود این این هواپیماها در سال ۲۰۰۹ میلادی وارد افغانستان شود، اما مخالفت برخی از کشورهای همسایه افغانستان باعث شد که استفاده از این هواپیماها در این کشور امسال به تاخیر افتد.

هر چند اوانا لانجسکو، سخنگوی ناتو به خبرگزاری فرانسه گفته است که این هواپیماها برای هماهنگی عملیات علیه طالبان وارد فضای افغانستان خواهد شد، اما جوزف بلاتس، سخنگوی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان به بی بی سی گفت که این ورود این هواپیماها هیچ رابطه ای با فعالیت های شورشیان وابسته به گروه طالبان در این کشور ندارد.

آقای بلاتس گفت که ناتو با استفاده از هوپیماهای آواکس، می خواهد حریم فضایی افغانستان را محافظت کرده و ترافیک هوایی در این کشور را تنظیم کند.

سخنگوی ناتو افزود که قرار بود دو سال پیش از این هواپیماها در افغانستان استفاده شود، اما به دلیل نگرانی های برخی از کشورهای همسایه افغانستان این امر به تاخیر افتاد.

آقای بلاتس گفت: "دلیل این تاخیر از سال ۲۰۰۹ تا حال این بود که برخی کشورهای همسایه افغانستان نگرانی داشتند و آماده نبودند که اجازه پرواز به هواپیماها بر فراز قلمرو خود بدهند. اما حالا این موضوع تا حدی حل شده است. به همین دلیل ما شاهد پرواز هواپیماهای دارای رادار خواهیم بود که در مورد آن در سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفته شده بود."

ناتو گفته است که دو هوپیمای آواکس وارد افغانستان خواهند شد و ماموریت این هواپیماها سه ماه خواهد بود.

این هواپیماها می توانند محدوده وسیعی را تحت پوشش سیستم رادار قرار دهند. به نظر می رسد که مخالفت کشورهای همسایه افغانستان که از آنها نام برده نشده، هم مرتبط با محدود وسیع پوشش فعالیت این سیستم بوده است.

اعضای پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل، پایتخت بلژیک توافق کرده اند که این هواپیماهای دارای رادار فعالیت خود را از نیمه ماه جاری میلادی در افغانستان آغاز کنند.

پس از حضور نیروهای بین المللی در افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی، ترافیک هوایی این کشور از سوی نیروهای خارجی اداره می شود.

فعالیت هواپیماهای آواکس در افغانستان به تنظیم فعالیت های ترافیک هوایی این کشور- که منابع ناتو در افغانستان همین موضوع را عنوان کرده اند- کمک موثری خواهد کرد.

گفته می شود که عدم هماهنگی لازم میان خارجی ها و مسئولان افغان، در مواردی سبب بروز مشکلاتی در پروازها می شود.

پیشتر وزیر حمل و نقل و هوانوردی افغانستان گفته بود که به زودی آکادمی هوانوردی در این کشور افتتاح و بخش زیادی از مشکلات در این عرصه از جمله مشکلات ترافیک هوایی حل خواهد شد.