روزنامه های کابل: شنبه، ۱۸ جدی

توقف تانکرهای سوخت تاجران افغان در ایران و توافقات شورای عالی صلح افغانستان با دولت پاکستان برای برگزاری نشست مشترک صلح، از موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

وحید مژده، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در مطلبی در روزنامه افغان جرگه نوشته که راه نداشتن به دریا، مشکلات فراوانی را برای حمل و نقل افغانستان به وجود آورده است.

نویسنده محصور ماندن افغانستان به خشکی را ناشی از تحولات تاریخی در این کشور در ارتباط با مرزبندی های سیاسی دانسته و افزوده که حالا همسایگان این کشور، از جمله ایران و پاکستان از موقعیت جغرافیایی خود به زیان افغانستان سوء استفاده می کنند.

به نوشته آقای مژده، پاکستان برای این که بازار مواد غذایی خود را در افغانستان از دست ندهد، مانع تزانزیت مواد غذایی کشورهای دیگر به افغانستان از خاک خود می شود و ایران هم اخیرا تانکرهای سوخت تاجران افغان را در مرزهای شرقی خود متوقف کرده است.

نویسنده تاکید کرده که دولت افغانستان برای کاهش نیازمندی های این کشور به همیسایگانش، باید صنایع تولیدی محصولات داخلی، به ویژه کشاورزی را تقویت کند. به نظر مقاله نویس افغان جرگه، فقر و بیکاری میلیون ها نفر را از روستاها به شهرها و حتی کشورهای همسایه کشانده است.

نویسنده انتقاد کرده که در نه سال گذشته فرصت های بسیاری برای تقویت اقتصادی کشور از دست رفت و نزدیکتر شدن افغانستان به مرحله خودکفایی با استفاده از این فرصت ها، می توانست این کشور را در برابر همسایگانش در موقعیت بهتری قرار دهد.

هشت صبح در سرمقاله خود توافق شورای عالی صلح افغانستان با پاکستان برای برگزاری نشست مشترک صلح را بررسی کرده و نوشته که این توافق در حالی اعلام شده که یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفته که کارهای شورای صلح افغانستان و خود این شورا مورد قبول طالبان نیست.

به نوشته روزنامه در گفتگوهای میان اعضای این شورای و مقامهای پاکستانی موضوع "افتتاح نمایندگی سیاسی طالبان در استانبول" هم مورد بحث قرار گرفته است. هشت صبح طرح این موضوع را پیشکشی از جانب افغانستان برای طالبان دانسته است، بی آن که طالبان خود به طور مستقیم خواستار آن شده باشند.

به نظر روزنامه، مقامهای دولت پاکستان طالبان را "در پشت صحنه" نگه داشته و خود وارد گفتگو شده اند، با این هدف که اگر در موردی ناگزیر به توافق بر سر آن شدند، آن را بعدا توسط طالبان "وتو" و "نقش خرابکارانه" خود را در زمینه صلح در افغانستان انکار کنند.

هشت صبح افزوده که توافق بر سر گشایش نمایندگی طالبان در ترکیه، ولو که این دفتر گشوده هم نشود، "امتیاز بزرگی" برای طالبان است، بدون این که این گروه متعهد به چیزی شده باشد. به نظر نویسنده این امر به معنای به رسمیت شناختن این گروه به عنوان یک گروه سیاسی است و اتهام تروریست بودن این گروه را بر می دارد.

آرمان ملی با اشاره به اظهارات حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به مناسبت هفت سالگی تصویب قانون اساسی این کشور، نوشته که او خود در حالی که مامور نظارت و اجرای قانون اساسی است، یکی از "ناقضان" قانون اساسی است.

آقای کرزی در این سخنان خود خارجی ها را متهم به "مداخله" در اجرای قانون اساسی افغانستان کرد، اما از کشور خاصی در این زمینه نام نبرد. او همچنین گفت که مشکلاتی در این قانون وجود دارد. او همچین نیاز به "تعدیل" این قانون را مطرح کرد.

آرمان ملی نوشته که آقای کرزی در سال گذشته زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به تاخیر انداخت و در چند مورد با مصوبات پارلمان مخالفت کرد و در حال حاضر هم پارلمان به دلیل عدم حضور نمایندگان شوراهای ولسوالی ها (شهرستانها) "ناقص" است که مقصر آن آقای کرزی است.

این روزنامه مدعی شده که حامد کرزی با تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی، مانع اجرای تصمیم های کمیسیون های انتخاباتی شده و به این ترتیب قانون را "نقض" کرده است. به نظر آرمان ملی، آقای کرزی این دادگاه را برای تحقق اهداف خود تشکیل کرده است.

راه نجات به نقل از برخی منابع خبر داده که اخیرا آقای کرزی دیدار پرتنشی با کار ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل داشته و موضوع این دیدار افزایش نفرات مسلح شرکت های خصوصی امنیتی در افغانستان بوده است.

به نوشته روزنامه، سفیر آمریکا در این دیدار درخواست منظوری ۲۵ هزار محافظ مسلح امنیتی را برای اجرای طرح های عمرانی و بازسازی مطرح کرده، ولی آقای کرزی با آن به شدت مخالفت کرده است.

راه نجات ادامه فعالیت های این شرکت ها را با "اصرار" خارجی ها مرتبط دانسته و نوشته که فعالیت یا عدم فعالیت این شرکت ها موضوع "کشتی نرم" رئیس جمهوری افغانستان و خارجی ها است. نویسنده افزوده که در پایان این کشتی دیده شود که چه کسی برنده است: کرزی یا اوباما.