به روز شده:  13:27 گرينويچ - 09 ژانويه 2011 - 19 دی 1389

امنیت افغانستان

نگرانی هند در مورد امنیت فعالیتهایش در افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

وزیر خارجه هند نسبت به امنیت ماموریت و فعالیتهای غیرنظامی کشورش در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

سوماناهالی کریشنا که برای دیدار با مقامات افغان، در کابل، پایتخت افغانستان بسر می برد، پس از دیدار با زلمی رسول، همتای افغان خود در وزارت خارجه افغانستان گفت که امیدوار است دولت افغانستان بتواند امنیت لازم را برای کارمندان هندی در این کشور تامین کند.

آقای کریشنا گفت: "تهدید در برابر ماموریت ما متاسفانه واقعی است. با وجود تلاشهای زیاد از سوی دولت افغانستان، ادامه تهدیدها یک نگرانی جدی نه تنها در داخل افغانستان، بلکه در هند نیز هست."

او گفت: "اما اطمینان داریم که دولت افغانستان قادر خواهد بود که امنیت لازم را فراهم کند تا کارمندان ما که در چوکات (چارچوب) همکاری توسعه ای ما با افغانستان در اینجا هستند، بتوانند به راحتی کار کنند تا برای مردم افغانستان موثر و سودمند واقع شوند."

وزیر خارجه هند

آقای کریشنا تاکید کرد که این تهدیدها مانع از ادامه همکاری هند با افغانستان نمی شود

اما آقای کریشنا تاکید کرد که این تهدیدها مانع از ادامه همکاری هند با افغانستان نخواهد شد.

هند افغانستان را در بخش های بازسازی، اجرای برنامه های توسعه ای و دادن بورسیه ها به دانشجویان افغان کمک کرده است، اما این کشور در چند سال اخیر بهای سنگینی را در قبال حضور خود در افغانستان پرداخته است.

سفارت هند در کابل که در نزدیکی ساختمان وزارت داخله (کشور) افغانستان قرار دارد، دست کم دو بار هدف حملات مرگباری قرار گرفت که دهها کشته و زخمی برجا گذاشت.

در پی این حملات، تدابیر امنیتی اطراف ساختمان سفارت هند به شدت افزایش یافت و خیابان منتهی به این سفارت، تا حالا بروی رفت و آمد مردم مسدود است.

علاوه بر این، سال گذشته، یک مهمانخانه مربوط به هندی ها نیز در مرکز شهر کابل هدف یک بمبگذاری انتحاری قرار گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.