روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۹ جدی

سفر اس ام کریشنا، وزیر خارجه هند به کابل و سفر هیات شورای عالی افغانستان به پاکستان، از موضوع های اصلی مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

وزیر خارجه هند روز شنبه، ۱۸ جدی/دی وارد کابل شد و هیات شورای عالی صلح به ریاست برهان الدین ربانی، رئیس این شورا از دو روز پیش در پاکستان است.

هشت صبح نوشته در حالی که هیات شورای عالی صلح در سفر پاکستان بود، وزیر خارجه هند وارد کابل شد. به نظر روزنامه، موقعیت جرافیایی افغانستان طوری است که این کشور را به "میدان جنگ میان پاکستان و هندوستان" تبدیل کرده است.

به نوشته هشت صبح، هند نگران امنیت مراکز دیپلماتیک خود در افغانستان است و در گذشته هم این مراکز مورد حمله قرار گرفته و حالا هم هندی ها نگران تکرار چنین حملات هستند.

این روزنامه با لحن طعنه آمیزی افزوده که هرچند دولت افغانستان گفته که به هیچ کشوری اجازه حمله به کشور دیگری را از خاک خود نمی دهد، اما "پاکستان منتظر چنین اجازه ای می ماند! پاکستان لشکر طالبان را در اختیار دارد که به هیچ اصل و قاعده ای پابند نیست."

اراده در سرمقاله خود نوشته که توافق هیات شورای عالی صلح افغانستان با دولت پاکستان برای تشکیل کمیسیون مشترک صلح، به گونه نمادین و به رسم دیپلماتیک صورت گرفته و جز "ضیاع وقت و مصرف بی حاصل" دیگر پیامدی ندارد.

به نظر این روزنامه، اگر پاکستان خواستار صلح و آرامش در افغانستان است، باید "گام استوار و صادقانه" در این راستا بردارد. اراده افزوده که همه می دانند که ناامنی در افغانستان "ریشه در اسلام آباد" دارد و تا زمانی که پاکستان نخواهد، به هیچ صورت نمی توان راه بیرون رفت از معضل افغانستان را یافت.

به باور اراده، اما پاکستان هیچ گاه نخواسته در این راستا گام های "صادقانه و خالی از ریا" بردارد؛ هر چند به نوشته این روزنامه، پاکستان در ظاهر با دادن وعده هایی گامهایی در این زمینه برداشته که این در حقیقت "خاک زدن" به چشم مردم افغانستان و ملت پاکستان است.

اراده افزوده که تجربه جرگه مشترک رهبران قبائل افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۰۷ در کابل، نشان داد که چنین کارها منجر به تامین صلح نمی شود. به نوشته روزنامه، پس از این جرگه هم میلیون ها دلار مصرف شد، رفت و آمدهایی صورت گرفت و کمیسیون هایی تشکیل شد، اما نه تنها باعث کاهش خشونت نشد، بلکه خشونت ها گسترده تر و خونین تر از گذشته شد.

اما روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که سفر هیات شورای عالی صلح به ریاست برهان الدین ربانی، رئیس این شورا به پاکستان از اهمیت خاصی برخوردار است و مردم افغانستان به نتایج حاصله از این سفر بسیار امیدوارند.

روزنامه موافقت پاکستان با تشکیل جرگه مشترک صلح هر دو کشور را "نویدی خوش" از جانب پاکستان برای تحقق طرح صلح افغانستان دانسته و افزوده که این نوید مردم افغانستان را به "تامین صلح و آینده درخشان" امیدوار می سازد.

انیس در ادامه نتیجه گیری کرده که سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان "واقعا پربار" بوده و فعالیت های این شورا می تواند باعث جلب اعتماد و حمایت بیشتر مردم از کارکردهای این شورا شود. به نظر این روزنامه، شورای صلح "در مدتی اندک به پیروزی های بزرگ" دست یافته است.

راه نجات نوشته که "سوء تفاهم پاکستان و ذهنیت منفی این کشور که گویا صلح افغانستان منافع پاکستان را متضرر می سازد، یکی از موانع جدی ختم بحران و تامین صلح پایدار در کشور است." روزنامه تاکید کرده که "تلاشهای هدفدار برای تغییر این ذهنیت باید صورت گیرد."

نویسنده "رقابت شدید" میان پاکستان و هند بر سر استفاده از افغانستان برای مقاصد استراتژیک را یکی از دلائل ادامه بحران در این کشور دانسته و تاکید کرده که این مسئولیت دولت افغانستان است که کشورهای دور و نزدیک را متقاعد کند که دست از رقابت منفی در افغانستان بردارند.

راه نجات همچنین نوشته که هند تلاش دارد با استفاده از ابزارهای سیاسی و اقتصادی به اهداف خود در افغانستان برسد، اما پاکستان "شیوه خشونت آمیز و ویرانگری" در پیش گرفته و به عنوان بازیگر اصلی در راستای ادامه بحران در افغانستان نقش بازی می کند.

به نظر نویسنده، سفرهای اخیر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان و اس ام کریشنا، وزیر خارجه هند به کابل، هم در راستای همین رقابت ها صورت گرفته، ولی به نظر روزنامه موضوع اصلی این است که دولت افغانستان تدابیری را روی دست گیرد که منافع این کشور در اثر این رقابت ها آسیب نبیند.

روزنامه افغانستان نوشته که طرح مذاکره با طالبان- که هدف سفر هیات شورای صلح به پاکستان جلب حمایت پاکستان از آن بود- "برنامه ای خام و سطحی" است و ادامه آن جز تحمیل هزینه های کلان مالی و مشغولیت های ذهنی و فکری و صرف وقت زیاد، نتیجه قابل ملاحظه ای در پی نخواهد داشت.

نویسنده تاکید کرده که در شرایط کنونی باید سیاست نظامی و گسترش قلمرو سیاسی در اولویت قرار گیرد و البته طرح صلح هم به عنوان یک گزینه روی میز دولتمداران موجود باشد، برای این که اگر مخالفان مسلح بر اثر فشار مضاعف نظامی به سوی آن روی آوردند، دولت با دست پر از آن استقبال کند.

سرمقاله نویس افغانستان همچنین نوشته به دلیل این که مرکز سازماندهی گروه طالبان در خارج از کشور است، شکست افراد وابسته به گروه طالبان در جبهات داخلی به تنهایی نمی تواند ضربه های سنگین و شکننده ای به این گروه وارد کند.

به نظر نویسنده، استفاده طالبان از "عقبه های امن" در آن سور مرزها، جنگ در کوهستانهای افغانستان و حضور صدها هزار نیروی نظامی در جنگ را بی اثر کرده است. به نوشته روزنامه افغانستان، طالبان پس از هر شکست و عقب نشینی، با استفاده از همین عقبه های امن سازمان دهی مجدد می کنند و وارد کارزار می شوند.