ویژگی های شعر امروز

در این نسخه از مجله فرهنگی هفته صحبتی کرده ایم با ابراهیم امینی در مورد ویژگی های شعر روزگار ما به بهانه انتشار گریه در گودال سومین مجموعه از شعرهای او که کتابی است در 105 صفحه حاوی غزل ها و اشعار نو این شاعر اهل بلخ.

طرح جلد کتاب کاری از ژکفر حسینی است که تصویر ماتی از چهره شاعر را بر فراز دو چشم قرار گرفته بر سر هم نشان می دهد و نمایی از ماهی نو که نشان حرکت قلم موی نقاشی در حواشی آن پیداست در کنار این دو چشم کشیده شده است.

پیش از این مجموعه های وقتی هوای چشم تو را مه گرفته بود و نوشته ام که خط بزنی از ابراهیم امینی منتشر شده اند.

ابراهیم امینی در پایان این گفتگو دو غزل از کتاب تازه خود را نیز خواند.

موضوع دومین مطلب مجله فعالیت های تازه حمیرا نکهت دستگیرزاده شاعر معروف افغان در هالند است که در هفته های پیش از بیماری او و بستری شدنش در شفاخانه ای در هالند می گفتیم. او اکنون سلامت خود را تا حدودی باز یافته و از شفاخانه به خانه بازگشته است. این شاعر پنجاه ساله در ادامه فعالیت های ادبی خویش این روزها دو مجموعه از شعرهای خود را آماده چاپ کرده و یکی دو غزل و شعر نو هم سروده است. به او زنگ زدیم تا هم عیادتی کرده باشیم و هم از جزئیات کارهای تازه اش باخبر شویم.

همچنین باخبر شدیم که انجمن پیوند در لندن می خواهد جشنواره مولانا جلال الدین را در لندن برگزار کند. فرید مل رئیس انجمن یاد شده گفت این جشنواره شامل خوانش مقالاتی در شناخت افکار مولانا، اجرای سماع صوفیانه، نمایشگاه عکس درباره زادگاه و آرامگاه مولانا، نمایش فیلمی در همین باره، کنسرت داود آزاد آوازخوان ایرانی به همراه یک موزیسین ترکی و نیز بیان حکایت های مثنوی معنوی برای کودکان خواهد بود.

خبر دیگر این بود که روز پنجشنبه در شهر ژنیو سویس بنیاد هنری هایم برنامه ای برای شعر و موسیقی فارسی داشت و در آن دکتر بشیر سخاورز شاعر افغان و اطهر ترابی موزیسین ایرانی مقیم فرانسه، به اجرای همزمان شعر و موسیقی پرداختند.

آقای سخاورز در این برنامه که شام موسیقی و شعر فارسی نامیده شد تنها برای نمونه یک شعر فارسی خواند و از آنجا که تقریبا تمامی حاضران انگلیسی زبان بودند، به خواندن شعرهایی که به زبان انگلیسی نوشته است پرداخت و علاقه شنوندگان را برانگیخت.

اطهر ترابی هم هدیه ای به شنوندگان بی بی سی داشت و قطعه ای از نمونه های کار را شنواند.

در خبرهایی از هرات هم آوردیم که بنفشه صحرا فوشنجی از نقاشان جوان و از محصلان فاكولته هنرهای زيبای هرات برخی از آثار نقاشی خود را در يك نمايشگاه انفرادی در شهر هرات به نمايش گذاشته است. بيش از چهل تابلوی گذاشته شده در اين نمايشگاه سيما های درخشان فرهنگی و ادبی معاصر افغانستان را بازتاب داده اند.

چاپ مجموعه ای از مصاحبه ها با اهالی فرهنگ هرات با عنوان "در پرانتز" که حاصل گفتگوی سمیه رامش با 19 شخصیت است و نیز چاپ مجموعه داستان های کوتاه وسیمه بادغیسی با عنوان "کلمه را باد می برد" که هر دو به تازه گی از سوی انتشارات فدایی هروی درافغانستان چاپ شده اند در شما دیگر خبرهای این مجله بود.

مطالب مرتبط