هشدار افغانستان؛ 'روابط تجاری را با ایران قطع می کنیم'

تظاهرات در برابر سفارت ایران در کابل
Image caption تاجران افغان هشدار داده اند که داد و ستد خود را با ایران تعطیل خواهند کرد

اتاق تجارت و صنایع افغانستان هشدار داده است که اگر ایران تا یک هفته تانکرهای حامد مواد سوخت افغانستان را آزاد نکند، تمامی داد و ستد تجاری خود را با این کشور تعطیل خواهد کرد.

این نهاد همچنین هشدار داده است که تاجران افغانستان تمامی سرمایه خود را از ایران خارج کرده و روابط تجاری خود را با این کشور متوقف خواهند کرد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان که یک نهاد نیمه دولتی است، از بخش زیادی از تاجران افغان نمایندگی می کند.

همزمان با این، دهها نفر از اعضای اتحادیه ملی کارکنان افغانستان، در برابر سفارت ایران در کابل دست به تظاهرات زده و اعتراض نامه خود را علیه ایران، به نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل سپردند.

ایران از چندین هفته به این سو، صدها تانکر حامل مواد سوخت افغانستان را در مرزهای این کشور متوقف کرده و به آنها اجازه حرکت نمی دهد.

فدا حسین مالکی سفیر ایران در کابل اخیرا گفته است که کشورش نگران است این مواد سوختی، در اختیار نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان قرار بگیرد، اما دولت افغانستان تاکید کرده است که مقصد این مواد، بازارهای افغانستان است و این مواد برای فروش در بازار افغانستان خریداری شده است.

'تفاهمنامه دوجانبه'

قیمت تیل (بنزین) در بازارهای کابل اخیرا افزایش یافته است و با توجه به فصل زمستان و افزایش نرخ سایر مواد سوختی، انتقادها از توقیف تانکرهای سوخت این کشور از سوی ایران در حال افزایش بوده است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید که افغانستان به عنوان یک کشور محاط به خشکی، براساس قوانین بین المللی حق دارد از خاک کشورهای همسایه برای انتقال مواد تجاری خود استفاده کند و در این زمینه تفاهمنامه های دوجانبه وجود دارد.

این نهاد ادعا می کند که کشورهای چون ایران و پاکستان، در سالهای اخیر بارها این تفاهمنامه ها را نقض کرده و باعث ایجاد مشکلات اقتصادی را برای مردم و تاجران افغان شده اند.

مواد سوختی افغانستان که تانکرهای حامل آن در مرزهای ایران متوقف شده اند، از ترکمنستان، آذربایجان، عراق و کشورهای خلیج فارس خریداری شده اند.

حدود سی درصد مواد سوخت مورد نیاز افغانستان از راه ایران وارد می شود.

ایران سالانه کالاهای خود به ارزش هشتصد میلیون دلار را به افغانستان صادر می کند و در مقابل افغانستان سالانه نزدیک به پنجاه میلیون دلار میوه خشک و نباتات طبی به ایران صادر می کند.

همچنین نزدیک به صد و پنجاه سرمایه گذار افغان در بندر چاه بهار ایران شرکت های تجاری دارند. و شرکت های زیادی از بخش خصوصی ایران، در شهرهای مختلف افغانستان نمایندگی دارند.

مطالب مرتبط