آمریکا در افغانستان 'پایگاه دائمی نمی سازد'

فرانک روژیرو، نماینده موقت آمریکا برای افغانستان و پاکستان
Image caption آقای روژیرو گفت که تعهد آمریکا در قبال افغانستان درازمدت است

یک مقام ارشد آمریکایی گزارشها در مورد تصمیم آمریکا برای ایجاد پایگاه دائمی در افغانستان را تکذیب کرده است.

فرانک روژیرو که پس از مرگ ریچارد هولبروک، به طور موقت به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان منصوب شده، گفته است که تعهد آمریکا در قبال افغانستان دراز مدت است اما این کشور تصمیم به ایجاد پایگاه دائمی در افغانستان ندارد.

طرح ایجاد پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان، اخیرا از سوی یک سناتور جمهوریخواه آمریکا پیشنهاد شده است.

لیندسی گراهام، در مصاحبه با تلویزیون ان بی سی آمریکا گفته بود که ایجاد پایگاه دائمی در افغانستان برای منطقه مفید خواهد بود.

به گفته این سناتور آمریکایی، ایجاد چند پایگاه در افغانستان می تواند ارتش این کشور را در مقابل طالبان بیمه کند، همچنین می تواند پیامی برای پاکستان باشد مبنی بر اینکه طالبان دیگر نخواهند توانست به افغانستان باز گردند و این پیام رفتار پاکستان را عوض خواهد کرد.

اما آقای روژیرو در یک کنفرانس خبری در سفارت آمریکا در کابل گفت: "آمریکا در قبال افغانستان تعهد دراز مدت دارد و این را ما با اعزام نیروهای انسانی متخصص و نیروهای نظامی مان در افغانستان، و همچنین کمکها و تلاش هایی که در افغانستان انجام می دهیم نشان داده ایم، اما تصمیمی به ایجاد پایگاه دائمی نظامی در افغانستان نداریم."

آقای روژیرو در جریان نخستین دیدارش از افغانستان پس از آنکه به عنوان نماینده موقت آمریکا برای افغانستان و پاکستان منصوب شد، صحبت می کرد.

او در این سفر با مقام های افغان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده است.

آمریکا اعلام کرده که روند اخراج نیروهای خود را از افغانستان، از اواسط سال جاری میلادی آغاز می کند و انتظار می رود تا سال 2014 تمامی سربازان خارجی افغانستان را ترک کنند.

با توجه به این مسئله، طرح پیشنهاد ایجاد پایگاه دائمی در افغانستان، بسیاری را به این باور رساند که آمریکا نمی خواهد به این زودی به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد.

این درحالی است که اخیرا آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو در یک مصاحبه اختصاصی با بی بی سی فارسی گفته است، اگر ناتو مطمئن نباشد که نیروهای افغان توانایی لازم را دارند، نیروهای ناتو افغانستان را ترک نخواهند کرد.

اظهارات ضد و نقیض مقام های آمریکایی و ناتو، دست کم در ظاهر امر نشان می دهد که هنوز توافق بسیار روشنی در مورد اینکه واقعا در پایان ٢٠١٤ چه اتفاق خواهد افتاد وجود ندارد.

مطالب مرتبط