'سازمان کنفرانس اسلامی طرح آشتی با طالبان را بررسی می‌کند'

برهان الدین ربانی

شورای عالی صلح افغانستان گفته که سازمان کنفرانس اسلامی در نظر دارد که نشستی را در ارتباط با مصالحه در افغانستان، در عربستان سعودی برگزار کند.

برهان الدین ربانی، رئیس این شورا که در بازگشت از سفری به پاکستان با خبرنگاران در کابل سخن می گفت، اعلام کرد که قرار است این نشست در ماه مارس آینده در شهر جده برگزار شود.

آقای ربانی در راس هیاتی برای جلب حمایت پاکستان از طرح آشتی با طالبان و دیگر گروههای شورشی در افغانستان، به این کشور سفر و با رهبران پاکستانی گفتگو کرده بود.

رئیس شورای صلح افغانستان گفت که سازمان کنفرانس اسلامی از مقامهای دولت افغانستان خواسته است که جزئیات طرح آشتی با طالبان را به این سازمان بفرستند.

آقای ربانی گفت: "هیاتی از طرف سازمان کنفرانس اسلامی با من ملاقات کرد. آنها از من خواستند که در اول مارچ (مارس) کنفرانس خاصی که بیشتر روی قضیه افغانستان تکیه می کند، در جده دایر می شود."

او افزود: "پیام دبیر کل (سازمان کنفرانس اسلامی) را فرستاده بودند و او از من تقاضا کرده بود که اگر شما (در این نشست) شرکت کنید، شما این مسائل و مضوعات ضروری، پیشنهادها و نقطه نظرها خود را به ما بسپارید."

رئیس جمهوری پیشین افغانستان نگفت که خواست شورای عالی صلح از این نشست کشورهای اسلامی در ارتباط با مصالحه به طور مشخص چیست، ولی قیام الدین کشاف، سخنگوی این شورا گفت که این شورا در نشست بعدی اش تصمیم خود را در این مورد نهایی خواهد کرد.

رئیس شورای عالی صلح سفر نماینده های این شورا به اسلام آباد را مفید خواند و گفت که پاکستان تعهد کرده که در مورد مذاکرات اعضای این شورا با طالبان همکاری می کند. اما او نگفت که این هیات از پاکستان در این زمینه خواستار چه نوع کمکی شده است.

آقای ربانی از کشورهای منطقه و به ویژه از همسایه های افغانستان خواست که این کشور را برای رسیدن به صلح همکاری کنند.

شورای عالی صلح حدود شش ماه پیش بر اساس پیشنهاد جرگه مشورتی صلح و به منظور ایجاد زمینه های گفتگو با طالبان و حل مشکل افغانستان به میان آمد.

مطالب مرتبط