نشریات کابل: سه شنبه 21 جدی

تلاشهای دولت افغانستان به آغاز گفتگوهای صلح با طالبان و آینده حضور نظامی آمریکا در افغانستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به سفر اخیرا هیات شورای عالی صلح به پاکستان پرداخته و نسبت به دستاوردهای آن با دیده تردید نگریسته است.

این روزنامه به نقل از برهان الدین ربانی، رئیس این شورا نوشته که پاکستان در زمینه همکاری با قناعت دادن طالبان به ترک جنگ، ابراز آمادگی کرده است.

اما نویسنده به طعنه نوشته که پاکستان ده سال پیش نیز در زمینه مبارزه با تروریسم با جامعه جهانی تعهد کرده بود، ولی به نوشته هشت صبح، هرگز به این تعهد عمل نکرد.

نویسنده افزوده که آقای ربانی از پیشرفت در مذاکرات صلح صحبت می کند، در حالی که همزمان با گفتگوهای هیات صلح با مقامات پاکستانی، طالبان در یک حمله انتحاری در قندهار، چندین نفر را کشته و زخمی کردند.

روزنامه راه نجات نیز به همین مسئله پرداخته و موفقیت مذاکرات صلح را به حمایت جامعه جهانی از این روند مشروط دانسته است.

این روزنامه نوشته که یکی از دلایلی که تا حالا تلاشهای دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان موثر نبوده، عدم حمایت جامعه جهانی از این روند بوده است.

راه نجات نوشته که بسیاری از کشورهای خارجی، منافع خود را در ادامه جنگ در افغانستان می بینند و برای پایان یافتن خشونتها در این کشور، نیاز است تا این ذهنیت تغییر کند.

روزامه چراغ از آنچه که تناقض گویی مقامات آمریکایی در مورد برنامه خروج از افغانستان خوانده، انتقاد کرده و نوشته است که آمریکا با گذشت نزدیک به ده سال، هنوز برنامه مشخصی در قبال افغانستان ندارد.

این روزنامه نوشته که مقامات آمریکایی در مورد خروج نظامی از افغانستان اظهارات متفاوتی داشته اند و اخیرا یک سناتور آمریکایی پیشنهاد کرده است که آمریکا باید ایجاد پایگاه دائمی نظامی در افغانستان را بررسی کند.

نویسنده چراغ به این باور است که آمریکا با حضور نظامی خود در افغانستان، نتوانسته امنیت را در این کشور تامین کند و ادامه اینگونه تناقض گویی ها در مورد آینده حضور نظامی این کشور در افغانستان، تنها به بدتر شدن اوضاع کمک خواهد کرد.

روزنامه دولتی انیس با توجه به سفر اخیر وزیر خارجه هند به کابل، نوشته است که روابط افغانستان و هند در سالهای اخیر، "نیک و حسنه" بوده است و این مسئله به سود پیشرفت و ترقی در افغانستان است.

این روزنامه هند را نمونه ای یک "همکار خوب" با افغانستان توصیف کرده و نوشته که افغانها خواستار ادامه این روابط هستند.

مطالب مرتبط