به روز شده:  05:47 گرينويچ - سه شنبه 11 ژانويه 2011 - 21 دی 1389

سیاست افغانستان

سفر غیرمنتظره معاون رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد افغانستان شده است.

انتظار می رود آقای بایدن در این سفر با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و سربازان آمریکایی مستقر در این کشور دیدار کند.

کاخ سفید می گوید، آقای بایدن در این سفر پیشرفت برنامه آمریکا برای انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان را بررسی خواهد کرد.

قرار است آمریکا روند خروج نظامی از افغانستان را از اوایل ماه جولای (ژوئیه) امسال آغاز کند.

در عین حال، این زمانبندی با انتقادهایی از سوی سیاستمداران جمهوریخواه روبرو شده است.

یک مقام کاخ سفید به رسانه ها گفت: "هدف اصلی این سفر ارزیابی پیشرفت در راستای انتقال مسئولیت امنیتی است که در 2011 آغاز می شود و نیز ابراز تعهد درازمدت ما به ادامه همکاری با افغانستان."

این مقام افزود: "ما اینجا نیستیم تا افغانستان را رهبری کنیم، ما اینجا برای ساختن کشور حضور نداریم و ما اینجا نیستیم تا افغانستان را برای افغانها مصون بسازیم. اینها مسئولیت هایی است که به خود افغانها مربوط می شود."

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا

این نخستین سفر آقای بایدن به افغانستان عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا است

او ادامه داد: "تنها هدف ماموریت ما در حال حاضر این است که به افغانها کمک کنیم تا در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند مسئولیت همه جانبه اداره و تامین امنیت کشورشان را برعهده بگیرند."

افغانستان می خواهد جامعه جهانی به حضور نظامی خود در این کشور تا سال 2014 پایان دهد اما تاکید دارد که در این مدت، نیروهای امنیتی افغانستان باید حمایت شوند.

جو بایدن پس از ورود به افغانستان مستقما از فرودگاه به سفارت این کشور در کابل رفت تا با ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در افغانستان، و کارل آیکنبیری، سفیر آمریکا در این کشور ملاقات کند.

این نخستین سفر آقای بایدن به افغانستان به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا است. آخرین دیدار او از افغانستان در جنوری (ژانویه) سال 2009 انجام گرفت.

خبرنگاران می گویند این سفر در شرایطی صورت می گیرد که خشونت در افغانستان در بالاترین سطح خود قرار دارد و تلفات نیروهای خارجی و شورشیان رو به افزایش بوده است.

از سوی دیگر، تلاشها برای راضی کردن طالبان به آغاز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان نیز با جدیت جریان دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.