زندان پلچرخی کابل، محبس زندانیان داخلی و اتباع خارجی

Image caption زندان پل چرخی در پرق کابل واقع است

بیش از یکصد تبعه پاکستانی، به جرایم مختلف از جمله مواد مخدر، ورود غیر قانونی و همکاری با القاعده و طالبان، در زندان پلچرخی کابل زندانی هستند.

ژنرال عبدالباقی بهسودی، رئیس و فرمانده عمومی زندان پلچرخی کابل می گوید در حال حاضر از مجموع "پنج هزار و دویست" زندانی پلچرخی کابل، "150" نفر آنها پاکستانی هستند.

او می گوید که بیشتر زندانیان خارجی زندان پلجرخی را اتباع پاکستان تشکیل می دهد.

به گفته آقای بهسودی تعداد کمی از اتباع کشورهای دیگر مانند ایران، تاجیکستان، استرالیا، آمریکا و چند کشور آفریقایی نیز در زندان پلچرخی کابل محبوس هستند.

زندان پلچرخی کابل، در دوره حکومت محمد داوود خان در آغاز دهه 1350 خورشیدی ایجاد شد. در آن زمان و در آغاز به کار این زندان که در شرق کابل قرار دارد زندانیان، زندان "دهمزنگ" که در آن زمان تنها زندان در مرکز شهر کابل محسوب می شد، به این زندان انتقال یافتند.

به گفته ژنرال بهسودی زندان پلچرخی کابل گنجایش حدود "شش هزار" زندانی را دارد.

Image caption با ساخت زندان پلچرخی در دهه 50 خورشیدی، زندانیان زندان دهمزنگ کابل به این زندان منتقل شدند

به گفته رئیس زندان پلچرخی در سفری که سید رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان اخیرا به کابل داشت، در مورد تبادل زندانیان بحث و تبادل نظر صورت گرفت. او افزود که نمایندگان کنسولی کشورهای مختلف بویژه آنها که در کابل دفتر دارند، در بعضی اوقات از اتباع خود در زندان دیدار می کنند، ولی آقای بهسودی تاکید می کند که این اقدام کمتر از سوی نمایندگان کشور پاکستان دیده می شود.

ژنرال عبدالباقی بهسودی فرمانده عمومی زندان پلچرخی در پاسخ به این پرسش که در صحبتی که با شماری از محبوسین صورت گرفت آنها می گویند که جرم آنها تحت فشار اعلام شده است و در مواردی به دلایلی کوچک حبسهای طولانی برای آنها در نظر گرفته شده است گفت که غالبا دو گونه زندانی بویژه پاکستانی در زندان پلچرخی است: محکومین به جرایم سیاسی و فعالیتهای مربوط به قاچاق مواد مخدر.

به گفته آقای بهسودی، زندانیان سیاسی غالبا توسط نیروهای خارجی فعال در افغانستان و نیروهای (امنیتی) داخلی بازداشت شده اند که این دسته از افراد نخست به (بازداشتگاه) فرودگاه بگرام انتقال و پس از تحقیق و بررسی و انجام فیصله نهایی، برای سپری کردن دوران حبس خود به زندان پلچرخی فرستاده شده اند. او در خصوص زندانیان محبوس به جرایم قاچاق مواد مخدر گفت که این گونه افراد پس از طی مراحل قانونی به زندان پلچرخی فرستاده می شوند.

آقای بهسودی تاکید می گند که تمام محبوسین زندان پلچرخی پس از طی مراحل قانونی به این زندان آمده اند. او گفت که در مواردی برخی از زندانیان خارجی از بازگشت به کشورشان امتناع می کنند.

Image caption "در دو - سه سال گذشته وضعیت بهداشتی این زندان بهبود یافته و مقامات زندان برای زندانیات دروس مختلف آموزشی برقرار کرده اند"

زنرال بهسودی می گوید، مقامات "آر سی آر سی" (کمیته بین المللی صلیب سرخ) به طور مداوم از زندانیان پاکستانی چه سیاسی و چه غیرسیاسی بدون حضور ماموران دولتی افغان، به صورت تنها و جداگانه و بدون ارایه گزارش به مقامات زندان، دیدار می کنند.

اما یک سخنگوی دفتر صلیب سرخ در کابل به بی بی سی تائید کرد که دیدار با زندانیان بدون حضور ماموران دولتی صورت می گیرد، ولی به گفته او، گزارش نهایی آنها در مورد زندان، در اختیار مقامات زندان قرار داده می شود.

زندانیان پاکستانی چه می گویند

محمد شعیب یک زندانی پاکستانی زندان پلچرخی است. او می گوید "24" سال سن دارد و از منطقه بهاوالپور ایالت پنجاب پاکستان است.

آقای شعیب می گوید که حدود سه سال و نیم پیش در منطقه قره باغ غزنی بعد از بمباران شدید منطقه از سوی نیروهای خارجی و در حالی که زخمی شده بود، باز داشت شده است.

به گفته او، وی مدتی نزد نیروهای خارجی در بگرام بازداشت بوده و سپس به زندان پلچرخی منتقل شد.

او می گوید: "مدت قید (حبس) من بیست سال اعلام شده و تنها سه سال و نیم آن را سپری کرده ام. از زمان بازداشتم تا کنون هیچ ارتباطی با خانواده ام ندارم، آنها البته ممکن است به خاطر احساس خطر نتوانند بیایند. پیش از بازداشت، می خواستم با دختر عمویم نامزد شوم؛ ولی من به خاطر تجارت عسل به غزنی آمده بودم. سفارت پاکستان در کابل با ما هیچگونه ارتباط و تماسی نگرفته است."

زوار خان دیگر زندانی پاکستانی زندان پلچرخی است. او می گوید که 30 سال سن دارد و می افزاید که از ایالت خیبر-پشتونخواه پاکستان است و 4 سال پیش در شهر جلال آباد افغانستان باز داشت شده است.

Image caption "تمام محبوسین زندان پلچرخی پس از طی مراحل قانونی به این زندان آمده اند"

زوار خان می گوید برای تجارت ولی بدون پاسپورت به جلال آباد سفر کرده بود که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

او می گوید تا دو ماه دیگر آزاد خواه شد. به گفته زوار خان، زن و فرزندش از طریق "آر سی آر سی" برای دیدن او به زندان رفته اند

دکتر محمد اکبر زندانی دیگر پاکستانی محبوس زندان پلچرخی است که می گوید 40 سال سن دارد و فارغ التحصیل کالج پزشکی "ایوب" پاکستان است.

به گفته او چهار سال پیش در حالی که می خواسته است از منطقه چیترال و با عبور از منطقه اسعد آباد ولایت کنر افغانستان به پیشاور بر گردد، در مسیر راه توسط نیروهای امنیتی افغان باز داشت شدم.

او در خصوص اینکه به چه دلیلی به افغانستان رفته است چیزی نگفت و لی گفت که به وی اتهام کمک به درمان نیروهای طالبان و همکاری با دستگاه اطلاعات پاکستان را زده اند.

آقای اکبر می گوید که او یک پزشک است و وظیفه یک پزشک در هر کجا که باشد درمان بیماران است، حتی به گفته او ، وی در زندان به معالجه محبوسان کمک می کند.

او با انتقاد از مسئولین سفارت پاکستان می گوید که آنها در خصوص آزادی او اقدامی موثری نکرده اند .

مطالب مرتبط