پیشنهاد افزایش نیروهای ارتش و امنیتی افغانستان از سوی آمریکا

ایالات متحده آمریکا به دولت افغانستان پیشنهاد کرده که تا سال ٢٠١٢ میلادی37 هزار نیروی دیگر به ارتش (اردوی ملی) و ٤٠ هزار نیروی دیگر به پلیس افغانستان افزوده شود.

دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه ای در این زمینه گفته است که این پیشنهاد را ژنرال جمیز ماتیس، از فرماندهان ارشد آمریکا در افغانستان، در دیدارش با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، مطرح کرده است.

آقای کرزی گفته است که این پیشنهاد را با مقامهای امنیتی کشورش مورد بررسی قرار داده و پس از آن، تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

این پیشنهاد در حالی مطرح شد که جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، به منظور بررسی پیشرفت های برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان به افغانستان سفر کرده بود.

در حال حاضر شمار نفرات ارتش افغانستان نزدیک به صد و پنجاه هزار می رسد. بر اساس توافق میان افغانستان و کشور های کمک کننده بویژه آمریکا، قرار است این رقم تا اواخر سال جاری میلادی به بیش از 170 هزار نفر برسد.

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان به نقل از ژنرال ماتیس آمده است که در چهار سال آینده، گامهای بلندی در زمینه تقویت و آموزش نیروهای امنیتی افغان برداشته خواهد شد.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان می گوید، کشورهای کمک کننده به افغانستان بر اساس بودجه در نظر گرفته شده، افزایش نیروهای افغان را پیشنهاد می کنند.

ژنرال جیمز ماتیس گفته است، آمریکا با کمک همکاران بین المللی خود تصمیم دارد که نیروهای افغان را آموزش دهد و تجهیز کند، تا نیروهای امنیتی افغانستان از نگاه کمی و کیفی توانمندی بیشتر یابند.

انرس فو راسموسن، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز پیشتر در گفت و گو با بی بی سی فارسی به افزایش پرسنل نیروی هوایی افغانستان اشاره کرد و گفت که در پنج شش سال آینده بر تعداد هواپیماهای نیروی هوایی افغانستان نیز افزوده خواهد شد.

به گفته دبیر کل ناتو در پنج تا شش سال آینده، تعداد هواپیماهای افغانستان از ۴۲ فروند به ۶۰ فروند افزایش خواهد داشت.

آمریکا قبلا اعلام کرده که روند خروج نیروهای خود را از افغانستان، از اواسط سال جاری میلادی آغاز می کند و انتظار می رود تا اواخر سال ٢٠١٤ تمامی سربازان خارجی افغانستان را ترک کنند، اما جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در سفر اخیرش به افغانستان گفته اگر مردم این کشور بخواهند، آمریکا در سال ٢٠١٤ افغانستان را ترک نخواهد کرد.

ژنرال پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی ناتو و ائتلاف در افغانستان نیز قبلا گفته است که اگر زمان برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مناسب نباشد، پیشنهادات خود را در این زمینه به مقامات کاخ سفید ارایه خواهد داد.

هم مقامهای افغان و هم مقامهای نظامی و دیپلماتیک متحدان بین المللی این کشور، بر تقویت نیروهای افغان قبل از ٢٠١٤ تاکید دارند، اما تقویت این نیروها، بیشتر از آنکه نیازمند نیروی بیشتر باشد، نیازمند امکانات و تجهیزاتی است که ظاهرا تاکنون در اختیار نیروهای ارتش و پلیس افغان قرار داده نشده است.

مطالب مرتبط