نشانه هایی از تغییر رفتار طالبان در قبال آموزش دختران

Image caption فاروق وردک می گوید، بازگشایی مدارس دخترانه در مناطق نا امن نشانه ای از تغییر رفتار طالبان در مورد آموزش دختران است

فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش افغانستان که در سفر رسمی در بریتانیا به سر می برد گفته است به نظر می رسد طالبان این آمادگی را دارند که دیگر در مناطق تحت کنترل خود مانع آموزش دختران نشوند به گفته او هم اکنون ٤٠٠ مدرسه در این مناطق بازگشایی شده است.

آقای وردک در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که اگرچه طالبان رسما در این مورد چیزی نگفته اند، اما بازگشایی مکاتب (مدارس) دخترانه در مناطق نا امن که به نحوی تحت کنترل طالبان است، می تواند نشانه ای از تغییر رفتار طالبان تلقی شود.

وزیر آموزش و پرورش افغانستان می گوید:" ما موفق شدیم به کمک خداوند و همکاری بزرگان قومی و متنفذان محلی، ٤٠٠ مکتب را در مناطق نا امن بازگشایی کنیم، این مدارس پسرانه و دخترانه هستند."

آقای وردک همچنین گفت دولت موفق شده است برای بازگشایی مدارس همکاری کسانی را در این راه جلب کند که قبلا "به دلیل عدم آگاهی از اهمیت آموزش و پرورش" مخالف بازگشایی مدارس بودند.

فاروق وردک می گوید هیچ توافق رسمی با طالبان وجود ندارد که آنها دست از مخالفت با آموزش دختران بردارند، اما رئیس جمهوری افغانستان، خود او و همچنین از طریق روحانیون بارها از طالبان خواسته شده است که بگذارند در مکاتب به روی دانشجویان باز باشد.

وزیر آموزش و پرورش افغانستان می گوید کاروزار وسیعی را در این زمینه به راه انداخته و شواهدی در دست دارند که نشان می دهد تلاشهایش نتیجه داده است.

او می گوید در هر جایی که مدرسه ای بسته بوده، با اهالی محل تماس گرفته شده و به آنها توضیح داده شده که مخالفت های سیاسی نباید سبب، محروم شدند دختران و پسران از آموزش و پرورش شود.

در زمان حاکمیت جنبش محافظه کار طالبان در افغانستان، دختران حق رفتن به مدرسه را نداشتند و زنان نمی توانستند کار کنند و یا در فعالیت های اجتماعی سهمی داشته باشند.

طالبان تاکنون واکنشی به اظهارات این مقام دولتی افغانستان نشان نداده است اما حدود سه ماه پیش ذبیح الله مجاهد در یک گفتگو با بی بی سی در مورد موضع طالبان در قبال زنان و آموزش دختران گفت، اندیشیدن به این مسایل فعلا برای طالبان اولویت ندارد، آقای مجاهد در آن گفتگو تصریح کرد که فعلا "آزادی افغانستان از اشغال، اساسی ترین مشغله ذهنی طالبان است، اما اگر طالبان بار دیگر به قدرت برسند، مطابق قرآن و سنت پیامبر رفتار خواهند کرد.

طالبان در زمان حاکمیت خود بر افغانستان نیز مدعی بودند که رفتار آنها در قبال زنان و دختران، مطابق شریعت اسلامی، قرآن و سنت پیامبر اسلامی است.

در سالهای پس از سقوط رژیم طالبان و دولت آقای کرزی نیز گزارشهای متعددی از حمله به مکاتب دختران، کشتن معلمان زن و به آتش کشیدن مدارس دخترانه از افغانستان مخابره شده است. مسئولیت اکثر چنین حملاتی را طالبان به عهده گرفته اند.

مطالب مرتبط