وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را احضار کرد

تظاهرات در برابر سفارت ایران در کابل (عکس از آرشیو)
Image caption ایران می گوید تظاهرکنندگان 'عوامل غربی' بودند

در پی تجمع عده ای در مقابل سفارت ایران در کابل، وزارت امور خارجه ایران سفیر افغانستان در این کشور را به وزارت امور خارجه احضار کرده است.

خبرگزاری های ایران نوشته اند که محمد علی قانع زاده، مدیر کل آسیای غربی وزارت امور خارجه یاداشت اعتراض ایران را به عبیدالله عبید، سفیر افغانستان تحویل داده و "مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران" را نسبت به "تعرضاتی" که به سفارت ایران در کابل شده است به او ابلاغ کرده است.

اخیرا تظاهراتی در اعتراض به اقدام ایران به توقف تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای این کشور و آنچه که "بدرفتاری" ایران با پناهجویان افغان خوانده می شد، مقابل سفارت ایران در کابل برگزار شد و تظاهرکنندگان تصاویر رهبران ایران را به آتش کشیده و رنگ و تخم مرغ به سوی تابلوی سفارت پرتاب کردند.

در پی این تظاهرات، سفیر ایران در کابل هشدار داد که در صورت عدم شناسایی و یا دستگیری این افراد، "احتمال دارد جمهوری اسلامی ایران نسبت به ترانزیت سوخت و یا در برخی مسائل تجدید نظر کند."

فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل گفته است که مقام های افغان در تماس تلفنی با او اظهار "تاسف" کرده و "قول" داده اند تا "مسببین" را بازداشت کنند، اما یکی از مسئولان مرکز رسانه های حکومت به بی بی سی گفت که چنین تصمیمی در مورد تظاهر کنندگان روز پنجشنبه اتخاذ نشده است.

رفیع فردوس، مشاور مرکز رسانه های حکومت افغانستان به بی بی سی گفت که آزادی بیان و حق اعتراض در قانون اساسی این کشور تسجیل شده و حکومت قصد ندارد علیه این قانون عمل کند.

آقای فردوس گفت: "کابل تهران نیست. بر بنیاد آزادی بیان که در قانون اساسی ما تضمین شده هر کس حق دارد در هر موردی که می خواهد معترض باشد و نظر خود را ابراز کند."

بعد از این وقایع، وزارت خارجه ایران، سفیر افغانستان را به وزارت خارجه فراخواند و آقای قانع زاده از وی خواست تا از دولت افغانستان بخواهد "با عاملان این حادثه برخورد قانونی لازم صورت پذیرد."

بنابر گزارش خبرگزاری های ایران، سفیر افغانستان گفته که دولت متبوعش از حوادث رخ داده متأسف است و اطمینان داده که دولت افغانستان "اقدامات لازم" را در این مورد به عمل آورد.

مقامات افغان هنوز مستقلا این گزارش را تأیید نکرده اند.

مطالب مرتبط