حمله غافلگیرانه به تانکرهای ناتو در پاکستان

نقشه پاکستان
Image caption حمله موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبایلی شمال غرب افغانستان شدت یافته است

در پاکستان مردان مسلح دست کم چهارده تانکر را که برای خودروهای ناتو در افغانستان سوخت حمل می کردند، به آتش کشیده اند.

این حمله در منطقه موسوم به دره مراد جمالی، در ایالت بلوچستان پاکستان رخ داده است.

هنگامی که رانندگان تانکرها در رستورانی در کنار جاده مشغول غذاخوردن و استراحت بودند، مهاجمان مسلح، تانکرها را آتش زدند.

در این حمله یکی از راننده های کامیون ها مجروح شد.

خبرنگاران می گویند پیکارجویان اسلامگرا و جنایتکاران در پاکستان، به کرات به کامیون های حامل تدارکات برای نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان حمله می کنند.

تا کنون کالاهای تدارکاتی معمولا با کشتی به بندر کراچی حمل شده و از آنجا با عبور از دو گذرگاه مرزی مهم از طریق زمینی به افغانستان می رسید.

ولی یک رشته حملات به کاروان های تدارکاتی ناتو که از این مسیر عبور می کند سبب شد که اخیرا ناتو برای ارسال تدارکات به افغانستان از مسیرهای دیگری استفاده کند.

از جمله این مسیرها عبور از کشورهای آسیای میانه در شمال افغانستان است.

در پی چندین مورد حمله به کاروان های تدارکاتی ناتو، یکی از سخنگویان طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته بود که با تشدید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مواضع طالبان، این گروه نیز حملات خود را افزایش داده است.

در ماه های اخیر، حمله موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان که نزدیک به مرز افغانستان است، شدت یافته است.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور امنیتی و دفاعی می گوید موضوع حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی شمال غرب پاکستان از یک سو و فشار غرب بر پاکستان برای مقابله با عملیات شورشیان در داخل این کشور، نشان می دهد که رابطه ناتو و آمریکا با پاکستان کماکان مشکل آفرین باقی خواهد ماند.

مطالب مرتبط