تلاش افغانستان برای رفع کمبود سوخت

انور الحق احدی، وزیر تجارت افغانستان
Image caption آقای احدی گفت که مذاکرات با مقامات ایرانی به نتیجه نرسیده است

دولت افغانستان اعلام کرده است که برای رفع کمبود سوخت در این کشور، دهها هزار تن مواد سوختی را از روسیه و برخی کشورهای آسیای میانه خریداری می کند.

این تصمیم به دنبال آن اتخاذ شده است که ایران صدها تانکر مواد سوخت افغانستان را در مرزهای این کشور متوقف کرده و به آنها اجازه ورود به افغانستان نمی دهد.

این اقدام ایران که باعث بلند رفتن (افزایش) قیمت مواد سوخت در افغانستان شده، ظرف هفته های اخیر تظاهرات گسترده ای را در برابر سفارت ایران در کابل به همراه داشته است.

در هرات، در غرب افغانستان نیز برای دومین روز تظاهرات علیه این اقدام ایران ادامه داشته است. خبرنگار بی بی سی در هرات می گوید که حدود دو صد نفر در برابر قنسلگری ایران جمع شده و به سوی دروازه قنسلگری سنگ و تخم مرغ پرتاب کرده اند.

وزارت تجارت افغانستان می گوید که مذاکرات با مقامات ایرانی در مورد توقف تانکرهای مواد سوخت افغانستان در مرزهای این کشور، تا حالا به نتیجه ای نرسیده است و آنها مجبور هستند برای رفع مشکل کمبود مواد سوختی در افغانستان، به راه های دیگری متوسل شوند.

یکی از این راه ها، به گفته وزارت تجارت، خریداری مواد سوخت در سایر کشورها و وارد کردن آن به افغانستان است.

انورالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که ظرف دو هفته اخیر، دهها هزار تن تیل (بنزین) از پاکستان و قزاقستان به افغانستان وارد شده است.

آقای احدی گفت که در نظر است تا سه هفته دیگر نیز مقدار زیادی از مواد سوختی از روسیه و برخی از کشورهای آسیای میانه خریداری شود.

قرار است وزیر تجارت افغانستان برای امضای قرارداد خرید مواد سوخت، به زودی به روسیه سفر کند.

افغانستان سالانه تنها برای مصرف غیرنظامی خود نزديک به دو ميليون تن تيل (بنزین) نياز دارد که بیشتر آن از کشورهاى ترکمنستان، قزاقستان، روسيه و عراق خریداری می شود.

پيش از اين روزانه حدود ٢ هزار تن تيل به شکل ترانزيت از طريق ايران وارد افغانستان می شد اما حالا با متوقف شدن تانکرهاى مواد سوخت افغانستان در مرزهای ایران، افغانستان در زمینه تامین مواد سوخت خود با مشکل روبرو شده است.

ایران می گوید که دلیل توقف دادن این تانکرها، نگرانی آنها در مورد دستیابی نیروهای خارجی مستقر در افغانستان به این مواد است.

اما دولت افغانستان تاکید دارد که مقصد این مواد بازارهای داخلی افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط