تاجران افغان روابط تجاری با ایران را قطع کردند

تولیدات ایرانی در یک مغازه در کابل
Image caption هر ساله مقادیر قابل توجهی کالاهای ایرانی به افغانستان صادر می شود

اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرده است که تاجران افغان تمامی واردات و صادرات کالاهای تجارتی را با ایران متوقف کرده اند.

این تصمیم به دنبال پایان مهلت یک هفته ای اتاق تجارت و صنایع افغانستان اتخاذ شده است که هشدار داده بود اگر ایران به تانکرهای سوخت عازم افغانستان اجازه حرکت ندهد، روابط تجاری خود را با ایران قطع خواهد کرد.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان یک نهاد نیمه دولتی است و از بخش بزرگی از بازرگانان افغان نمایندگی می کند.

به گفته مقامات افغان،ارزش کالاهای وارداتی افغانستان از ایران حدود هشتصد میلیون دلار در سال است در حالی که صادرات افغانستان به ایران، هر سال به حدود پنجاه میلیون دلار می رسد.

تاجران افغان وارد کننده مصالح ساختمانی، فرش، وسایل خانگی، سامان آلات برقی و مواد غذایی از ایران هستند.

قربانعلی حقجو، رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان، می گوید که افغانستان توانایی تولید بسیاری از این مواد را دارد و تصمیم به قطع داد و ستد تجارتی با ایران، می تواند به ارتقای ظرفیت تولید در افغانستان بیانجامد.

آقای حقجو در یک کنفرانس خبری گفت: "ما در حقیقت کالاهایی را که از ایران می آوریم، نود درصد آن چیزهایی است که در افغانستان توانایی تولید آن را داریم."

او افزود: "اگر این روند ادامه پیدا کند، به اصطلاح شری بخیزد که به خیر ما تمام شود، انشاالله این صنایعی که در اثر واردات تولیدات ایرانی ضربه می دید، رشد کند و ما به طرف خودکفایی به پیش برویم."

وزارت تجارت افغانستان گفته است طبق قوانین این کشور، تاجران افغان در تصمیم گیری در زمینه تجارت با ایران مختار هستند و تصمیم آنان در مورد قطع روابط تجاری با ایران، نشاندهنده موضع رسمی دولت افغانستان نسبت به ایران نیست.

Image caption آقای حقجو گفت که قطع واردات کالاهای ایرانی، به تقویت تولیدات داخلی می انجامد

پیشتر، انوارالحق احدی، وزیر تجارت افغانستان، گفته بود که مذاکرات با مقامات ایران برای کسب اجازه حرکت تانکرهای سوخت که در مرز با افغانستان متوقف شده اند، تا حالا بی نتیجه مانده است.

آقای احدی نسبت به تصمیم دولت ایران در مورد جلوگیری از عبور تانکرهای حامل سوخت از مرز دو کشور ابراز تاسف کرد و افزود که دولت افغانستان از ایران "بیش از این انتظار داشت."

در هفته های اخیر، دولت ایران بسیاری از تانکرهای متعلق به تاجران افغان را که از خاک ایران برای ترانزیت سوخت به افغانستان استفاده می کرده اند در نقاط مرزی متوقف کرده و به آنها اجازه نداده است وارد افغانستان شوند.

توقف صدها تانکر سوخت افغانستان در مرزهای ایران و کمبود مواد نفتی در برخی مناطق افغانستان، باعث بروز واکنشهای منفی در داخل افغانستان شده است.

در این مدت، دست کم چهار بار تظاهراتی در برابر سفارت ایران در کابل برگزار شده و شهر هرات در غرب افغانستان نیز شاهد چندین مورد تظاهرات در اعتراض به تصمیم ایران بوده است.

ایران در مورد دلیل جلوگیری از ترانزیت سوخت به افغانستان، ابراز نگرانی کرده است که این مواد ممکن است در اختیار نیروهای خارجی مستقر در این کشور قرار گیرد.

در مقابل، دولت افغانستان تاکید داشته که مقصد این مواد بازارهای افغانستان است و نیروهای نظامی خارجی مواد سوختی مورد نیاز خود را از راه های دیگری تامین می کنند.

افغانستان به منظور حل مشکل کمبود سوخت در بازارهای داخلی، اخیرا به اقداماتی برای خریداری مواد سوختی از آسیای میانه و روسیه و حمل آن به این کشور دست زده است.

مطالب مرتبط