چگونگی گسترش روابط افغانستان و روسیه؛ نظرات شما

پرچم افغانستان - روسیه
Image caption آیا ممکن است که کابل و مسکو مناسبات تیره چند دهه اخیر خود را فراموش کنند و روابط خود را به طور گسترده از سرآغاز کنند؟

در این هفته حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، برای چهارمین بار ظرف 10 سال گذشته به روسیه رفته است تا با رهبران آن کشور در باره مسایل و همکاری های دو جانبه گفت و گو کند.

بر عکس گذشته، این دیدار در زمانی انجام می گیرد که هم در مسکو و هم در کابل بر گسترش روابط بین دو کشور تاکید می شود.

پس از تهاجم لشکر اتحاد شوروی سابق به افغانستان در دهه هشتاد میلادی، روابط بین دو کشور هیچگاه به آن حد از اعتمادی که در میانه قرن بیست بین آن ها وجود داشت نرسید.

حالا در افغانستان گروه ها و حلقات سیاسی و مذهبی متعدد ی وجود دارند که نسبت به نیات روسیه شک دارند و توسعه روابط با آن کشور را پیش از وقت تلقی می کنند.

البته گروه هایی هم هستند که طرفدار توسعه روابط با روسیه اند.

در این حال به نطر می رسد که ادامه جنگ و نشیب و فراز ها در روابط با غرب، رهبران افغان را بیش از پیش به نزدیکی با کشور های منطقه واداشته است.

از طرف دیگر ظاهرا، مسکو هم نسبت به گذشته در امر تجهیز ارتش افغانستان و احیا و بازسازی پروژه های اقتصادی پیشین خود در این کشور تمایل روز افزونی نشان می دهد.

بنابر این، در چنین وضعیتی آیا ممکن است که کابل و مسکو مناسبات تیره چند دهه اخیر خود را فراموش کنند و روابط خود را به طور گسترده از سرآغاز کنند؟

در برنامه صدای شمای پنجشنبه بیستم جنوری برابر با سی ام دلو این مسایل با شنونده ها مورد بحث قرار گرفت و مهمان برنامه البر ساسایف کارشناس مسایل افغانستان در روسیه و محی الدین مهدی نماینده پارلمان در کابل بودند.